Frýdek-Místek: I letos na podzim proběhla výsadba nových dřevin

03.12.2022 10:29 | Tisková zpráva

Frýdek-Místek je opět bohatší o další zeleň. Tak jako každoročně i letos na podzim proběhla výsadba nových dřevin.

Frýdek-Místek: I letos na podzim proběhla výsadba nových dřevin
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Ve Frýdku-Místku opět přibylo zeleně. Odbor životního prostředí vytipoval vhodná místa pro podzimní výsadbu a po získání všech kladných stanovisek dalších odborů dřeviny vysázely technické služby.

V ulicích Frýdku-Místku poroste 181 nových stromů (včetně výsadby v nové části hřbitova), například javor červenolistý, javory babyky a mléče, zlatolistý akát, jeřáb ptačí, duby letní nebo douglasky tisolisté, dále si obyvatelé budou moct povšimnout nových třešní ptačích, hlohu, břízy, lísky turecké, lípy srdčité, také dubu balkánského nebo habrů. Kromě stromů pracovníci technických služeb zasadili na 3,5 tisíce keřů (včetně výsadby v nové části hřbitova). Jde například o několik druhů kalin, ořechoplodce, hortenzie a další druhy.

„Výsadba nových dřevin je také součástí obrovské investiční akce města za 64 milionů korun, kdy dokončujeme centrální hřbitov ve Frýdku. Technické služby na něm vysázely 79 stromů a 2882 kusů keřů. Například 8 lip velkolistých bylo vysázeno podél hřbitovní zdi uvnitř hřbitova a tím došlo k odclonění hlavní cesty. Doprostřed nového kruhové kolumbária byl zasazen zlatolistý buk lesní, který bude v noci nasvícen,“ upřesnil náměstek pro investice, finance, rozpočet a životní prostředí a zemědělství Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

V nové části hřbitova jsou dále vysazeny lípy, javory, okrasné jabloně a další druhy stromů, živý plot tvoří z většiny tisy. 

V ulici Viléma Závady na sídlišti Slezská ve Frýdku pomohou nově vysázené stromy s odcloněním psího výběhu od okolních panelových domů. Jde o jírovce pleťové, javor či habr a keře.

Na podzim se uskutečnila také kontrola stability stromů, a to prostřednictvím tahových zkoušek nebo akustického tomografu (přístroj odhalující dutiny v kmeni a vyhodnocující odolnost proti zlomu).

Nezbytnou součástí péče o zeleň je i kácení vybraných stromů kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu. Po pečlivé kontrole stromů pracovníci odboru životního prostředí vyhodnocují, jaký strom a v jakém rozsahu bude ořezán. V letošním roce město navíc zahájilo ošetřování kmenů mladých stromů pomocí speciálního elastického nátěru, který je ochraňuje proti korní spále.

Podzimní výsadba stromů a keřů ve městě vyjde na 926 tisíc korun (v této částce není zahrnuto pořízení nových dřevin na hřbitově).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krnov: Druhá nejstarší obyvatelka města oslavila 100 let

7:34 Krnov: Druhá nejstarší obyvatelka města oslavila 100 let

Velká oslava se konala ve středu 25. ledna v Domově pro seniory Krnov. Sté narozeniny tam slavila v …