Frýdek-Místek: Primátor svolal krizový štáb, ten řeší odhalený sklad nebezpečného odpadu

24.01.2019 19:01

Už druhým dnem zasedá Krizový štáb obce s rozšířenou působností Frýdek-Místek, který se zabývá problémem nelegálního uskladnění nebezpečných látek v hale na katastru sousedního Starého Města. Inkriminovaný objekt hlídá Policie České republiky, která se stejným případem zabývá už také v Bohumíně, řešení se hledá v součinnosti s hasiči, Povodím Odry, Českou inspekcí životního prostředí a dalšími institucemi.

Frýdek-Místek: Primátor svolal krizový štáb, ten řeší odhalený sklad nebezpečného odpadu
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

 „Ve stručnosti jde o to, že ve Starém Městě vlastník objektu pronajal skladovací prostory polské firmě, která tam navezla obrovské množství barelů, odhadem na dvou stovkách palet, o celkovém objemu až 500 tisíc litrů neznámého obsahu. Když to zjistil, kontaktoval policii, a protože Staré Město z hlediska státní správy spadá pod Frýdek-Místek, začali jsme vše aktivně řešit. I proto, že se jedná o lokalitu bezprostředně sousedící s naším katastrálním územím,“ informoval primátor Michal Pobucký, který již včera svolal zasedání krizového štábu.

Že se skutečně jedná o „případ pro policii“ se potvrdilo velice brzy, protože polská firma je nekontaktní a vše se nyní musí řešit přes hranice. Statutární město Frýdek-Místek svolalo včera krizový štáb a konzultoval se další postup. Dnes již byla zasedání přítomna i specializovaná společnost, schopná se s inkriminovaným odpadem vypořádat, a také zástupci České inspekce životního prostředí. Ti vyjádřili jednoznačný souhlas se záměrem, kterým se hodlá vydat frýdecko-místecká radnice – tedy nebezpečný odpad postupně z haly odebrat, převézt a zlikvidovat odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

„Dnes už jdeme s informacemi ven, protože jsme se shodli na riziku, že podobných míst může být nejen v kraji, ale v celé republice více, a shodli jsme se na potřebnosti upozornit, že se něco takového organizovaně děje, aby si vlastníci skladovacích objektů dávali pozor, komu je pronajímají, a neztráceli přehled, co se v jejich nemovitostech děje,“ vysvětlil primátor Michal Pobucký. „Ohrožení jsme definovali v tom, že se jedná o objekt v této chvíli určený k demolici, od kterého neexistuje potřebná dokumentace o inženýrských sítích, že se zde nachází velké množství odpadu, ke kterému se v této chvíli nikdo nehlásí, a nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní,“ uzavřel primátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Výstava návrhů ze soutěže na památník veteránů

20:33 Ostrava: Výstava návrhů ze soutěže na památník veteránů

Výstavu všech loňských návrhů podoby Památníku válečných veteránů, který má stát v parku Čs. letců, …