Hluboká zve na tradiční Městské slavnosti vína

06.09.2018 13:46

Milovníci vína se 15. září opět sjedou do Hluboké nad Vltavou, kde letos pořádají už 13. ročník Městských slavností vína. Tradice vinařství zde přitom nevznikla náhodou, jeho počátky sahají hluboko do historie.

Hluboká zve na tradiční Městské slavnosti vína
Foto: Jitka Erbenová, Wikimedia Commons
Popisek: Hluboká nad Vltavou

„Lidé se dnes chtějí bavit a město jim proto musí nabídnout to, co je zaujme,“ vysvětluje hlubocký starosta Tomáš Jirsa. „Obnovili jsme proto před lety část vinice pod Knížecím Dvorem a vysadili révu, kterou nám tehdy darovali přátelé a zkušení vinaři z partnerského města Neustadt an der Aisch,“ vzpomíná starosta. Vzkříšením zaniklé vinařské tradice tak vznikly i oslavy, které každoročně přilákají stovky návštěvníků.

„Slavnosti vína začínají na hlubockém náměstí ve 13. hodin. Hrozny z naší vinice rozdáme lidem a každý může začít ochutnávat ta nejlepší moravská i zahraniční vína, která jsou pro ně připravena v Hotelu Záviš,“ popisuje Valerie Chromá z hlubockého Centra volného času, které slavnosti pořádá.

Návštěvníci přitom budou moci ochutnat i piva z nově otevřeného místního pivovaru nebo si koupit burčák na náměstí, které zaplní stánky vinařů. Vrcholem kulturního programu bude vedle cimbálové muziky a folku vystoupení Moondance Orchestru a jeho hostů, který je považován za absolutní špičku mezi tanečními orchestry v Česku a televizní diváci jej znají ze soutěže StarDance.

Přestože vinařství v kraji piva budí u nezasvěcených přinejmenším úsměv, vinobraní navazuje na tradici pěstování révy na Hluboké, o němž se objevují první zmínky už v polovině šestnáctého století. Tehdy zde majitel panství Ondřej Ungnad ze Suneku vysadil první keře révy a vinici poté nějaký čas obhospodařovali i Schwarzenbergové. Oslavy tak vzdávají hold i odvaze založit vinice v regionu, který není pro pěstování révy zrovna ideální.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

13:33 Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

Na náchodském nádraží se dnes pustil provoz automatu na kvalitní filtrovanou vodu do vlastní lahve.