Hlubokou projde unikátní průvod alpských čertů a démonů

16.11.2015 11:37 | Zprávy
autor: PV

Město Hluboká nad Vltavou nabídne letos již podruhé svým návštěvníkům zcela unikátní podívanou. Po obřích velikonočních kraslicích, „jaké svět neviděl“, zde budou nyní k vidění „děsiví“ krampusové. Město čekají dopravní omezení – k dispozici bude sedm parkovišť.

Hlubokou projde unikátní průvod alpských čertů a démonů
Foto: hluboka.cz
Popisek: Hluboká nad Vltavou

Unikátní průvod více než stovky alpských čertů a démonů projde městem v sobotu 21. listopadu. Akce, kterou finančně podpořila Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ prostřednictvím Nadace ČEZ, odstartuje v 17 hodin od hotelu Parkhotel a bude pokračovat až na náměstí Čsl. armády.

Průvod pekelných bytostí bude vzhledem k počtu účastníků jedním z nejdelších na světě. „Hlavní skupinu bude tvořit stovka originálních alpských krampusáků z okolí rakouského Windischgarstenu. Následovat bude dvanáctičlenná domácí skupina z Vodňan. Vzhledem k tomu, že dvě originální masky vlastní také jeden z obyvatel Hluboké, bude možná překvapením i dvojice domácích démonů,“ uvedla organizátorka projektu, vedoucí Centra volného času Poškolák v Hluboké nad Vltavou, Valerie Chromá.

Krampusové jsou horská strašidla, která se objevují hlavně v období Adventu. Jde o předkřesťanskou tradici, která vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila do okolních zemí. Alpský folklór se postupně vyvinul v přehlídku uměleckých děl.

Cílem projektu je prodloužení turistické sezóny

Děsivé masky jsou ručně vyřezávané z lipového, nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé jsou připevněné rohy muflonů, kamzíků, beranů a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Cena jedné z nich se pohybuje okolo 120 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

22:41 Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

Na Krásné louce u Jizery se ve dnech 22. a 23. června uskutečnil druhý ročník preventivní akce Bezpe…