Hodonín: Výstava přibližuje dějiny i současnost Lichtenštejnského knížectví

28. 10. 2019 21:32

Novou výstavu otevřelo Masarykovo muzeum v Hodoníně v sále Evropa. Je věnována Lichtenštejnskému knížectví, od jehož založení letos uplynulo 300 let. Výstava nabízí exponáty z Rakouska i Lichtenštejnska a je k zhlédnutí v sále Evropa až do 2. února 2020.

Hodonín: Výstava přibližuje dějiny i současnost Lichtenštejnského knížectví
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Náměstí v Hodoníně
reklama

Výstava je rozdělena do dvou částí. „V první místnosti jsou vystaveny exponáty z období 17. a počátku 18. století. Jsou to věci, které se přímo vztahují k Lichtenštejnům na Moravě a k tomu, jak budovali svoje impérium,“ uvedl při zahájení výstavy kurátor Marek Vařeka. Mezi portréty návštěvníci uvidí Perchtu z Rožmberka, známou jako bílou paní, která žila v 15. století v ústraní na mikulovském hradě. Několik portrétů zobrazuje Jana Adama Ondřeje, jehož smrtí se v roce 1712 uzavírá tzv. karlovská větev, a nastupuje větev reprezentovaná Antonínem Floriánem a dalšími členy rodu až po současného knížete Jana Adama II. a jeho syna Aloise. „Na výstavě je zastoupena i méně známá větev moravsko-krumlovských Lichtenštejnů a návštěvníci mohou vidět kromě jiných předmětů zajímavé fotografie z jejich hrobky,“ doplnil kurátor.

Druhá místnost je věnována Lichtenštejnsku a Lichtenštejnům v 19. a 20. století. Jsou v ní umístěny fotografie, řády, poštovní známky i další dokumenty týkající se knížecí rodiny a Lichtenštejnska. K zajímavým exponátům patří důstojnická uniforma knížete Karla z moravsko-krumlovské větve, potřísněná krví z bitvy nebo třeba průkazka knížete Jana II. na vlaky v celém Rakousko-Uhersku na rok 1918.

Zahájení výstavy se zúčastnilo mnoho hostů, mezi nimi byl i J. J. Princ Emmeram z Lichtenštejna, žijící v Německu, a hosté z Rakouska. Výstava je k zhlédnutí v přízemí budovy sálu Evropa až do 2. února příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Dlužná částka za odpady přesahuje pět milionů

10:11 Vyškov: Dlužná částka za odpady přesahuje pět milionů

Město Vyškov poprvé od roku 2013 změnilo výši místního poplatku za komunální odpad. Ačkoliv mohlo sa…