Hradec Králové: Cestujícím MHD slouží další z moderních označníků

15.09.2011 17:06

Potřebujete rychle a jednoduše zjistit, kdy vám přijede spoj městské hromadné dopravy? Ode dneška je to o mnoho snazší na zastávce Magistrát města směrem do centra Hradce.

Hradec Králové: Cestujícím MHD slouží další z moderních označníků
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Pracovníci Dopravního podniku zde nainstalovali už druhý informační označník, který cestujícím ukazuje reálnou aktuální dobu, za kterou daný spoj přijede do zastávky.

„Chceme tím v centrálních zastávkových bodech eliminovat možné chyby, aby cestující viděli příjezdy podle aktuální dopravní situace a aby měli jistotu, že jejich spoj je na cestě," uvádí k novému typu označníku ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.

Na panelu s on-line systémem, kdy je poloha vozu v průběhu celé trasy monitorována a vyhodnocována pomocí GPS se zobrazuje přesně za kolik minut spoj přijede. První označník tohoto typu funguje už od loňska na zastávce Adalbertinum a dopravní podnik hodlá systém rozšířit celkem na šest frekventovaných zastávek. „Další zařízení plánujeme na zastávky Adalbertinum a Magistrát města také v opačném směru, ve směru do centra města pak osadíme zastávky Tesco a Centrál," říká dopravně-technický náměstek ředitele Vladimír Pejřil.

„Elektroniku i korpusy označníků máme již připraveny, jejich provoz však vyžaduje jiné řešení elektrického napájení než u dosavadních digitálních typů označníků. Zatímco u starších typů elektronických panelů stačí napojení na veřejné osvětlení, ze kterého se přes noc nabije jejich akumulátor, nové panely mají nároky jiné a musejí být napojeny přímo na rozvodnou elektrickou síť. Nutné přípojky proto vyžadují řešení se společností ČEZ, což si vyžádá nějakou dobu. Navíc bude právě kvůli připojení někde nutný i protlak pod vozovkou. Počítáme s tím, že všechny nové označníky budou fungovat do poloviny příštího roku," doplňuje náměstek Pejřil.

Napojení nového označníku u magistrátu vyřešili dopraváci pomocí vlastního zařízení. Označník totiž mohli napojit na trolejové vedení a napětí pomocí měniče upravit ze 600 Voltů na potřebných 220.

Zastávkové označníky, ale například i celé zastávkové přístřešky nejen pro královéhradeckou MHD navrhuje i vyrábí vlastní středisko městského mobiliáře dopravního podniku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Hradeckralove.org
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Už víme, kdo letos převezme Cenu Vladimíra Boučka

21:10 Uherské Hradiště: Už víme, kdo letos převezme Cenu Vladimíra Boučka

Cena Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby udělovaná od roku 2005 městem Uhe…