Hradec Králové: Radnice pomůže podnikatelům během nouzového stavu

26.03.2020 10:51

Vládní opatření, která byla přijata s vyhlášením nouzového stavu v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19, výrazně omezila provoz celé řady restaurací, obchodů či firem v Hradci Králové. Vedení města nyní připravuje návrh forem pomoci živnostníkům a drobným podnikatelům, radní zastupitelům doporučili pro tento účel vytvořit speciální fond ve výši deseti milionů korun.

Hradec Králové: Radnice pomůže podnikatelům během nouzového stavu
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Rada města současně schválila, že po dobu nouzového stavu město v odůvodněných případech nebude uplatňovat sankce a úroky z prodlení plateb za nájem bytových a nebytových prostor a pozemků.

„Někteří podnikatelé museli své provozy zavřít úplně, jiní je výrazně omezili. Jednotlivé podoby podpory, která by byla z tohoto fondu hrazena, ještě nejsou konkrétně a finálně nastavené. Může jít o formu různých příspěvků nebo dotací, snížení, odložení či odpuštění nájmů v případě, že provozovna je v městských objektech. Variant je více. Nyní ale chceme podnikatelům dát signál, že od města mohou v této těžké době očekávat pomoc a korektní přístup. Snahou je jim v této situaci ulehčit a vytvořit jim podmínky pro to, aby své provozy mohli po ukončení nouzového stavu co nejdříve obnovit,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 24737 lidí

„Věřím, že podobně vstřícně jako město se zachová většina soukromých majitelů nemovitostí, kteří pronajímají své nebytové prostory hradeckým podnikatelům,“ dodává primátor.

Komplikace s platbou nájmů mají i někteří nájemníci v městských bytech. „Především starší lidé nevyužívají bezhotovostní platby a s nájmem chodí na pokladnu magistrátu. Jeho úřední hodiny pro veřejnost jsou ale nyní velmi omezené. Pro některé drobné podnikatele je zase platba nájmu likvidační v době, kdy museli své provozovny uzavřít. Proto jsme se v radě dohodli, že nebudeme nyní uplatňovat nějaké sankce či úroky z prodlení při platbě nájmu, samozřejmě to dotyčný poté musí řádně odůvodnit a doložit,“ vysvětluje náměstkyně primátora Věra Pourová, odpovědná za správu městského majetku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Vratné kelímky představí dominanty města i zajímavé akce

7:35 Kroměříž: Vratné kelímky představí dominanty města i zajímavé akce

Veřejná soutěž na podobu vratných kelímků, které bude město a další organizace využívat při svých ak…