Hradec Králové: Smršť dokumentů na festivalu Jeden svět letos poosmé v Bio Central

02.03.2020 18:46 | Zprávy

V Biu Central právě vrcholí přípravy na další festival. Přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech hostí poslední kamenné kino v Hradci už osmým rokem. Od 17. do 20. března přinese pro diváky mimořádnou podívanou z mnoha zemí světa i od nás. Téma tohoto ročníku je „Až naprší a uschne“ a slibuje tedy zajímavé snímky s tématem klimatické změny.

Hradec Králové: Smršť dokumentů na festivalu Jeden svět letos poosmé v Bio Central
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

„I letos festival přináší mnoho různorodých témat. Je to ale životní prostředí, ve kterém žijeme a které se nás bezprostředně týká. I proto je téma letošního ročníku právě o tom, jak se kolem nás vše rychle mění a co s tím můžeme nebo nemůžeme dělat,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Ilona Machová a dodává, že na festivalu bude k vidění například nejnovější dokument Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který toto téma reflektuje. Zahajovacím filmem hradeckého festivalu bude působivý snímek Země medu. Divoká makedonská příroda a včely. Skvostný příběh místní včelařky, která se snaží žít v souladu se zemí, ve které se narodila, byl letos nominován na Oscara v kategorii dokumentární film.

Další tituly, na které Bio Central láká diváky Jednoho světa, jsou například situace na Ukrajině ve filmu Země je modrá jako pomeranč, Válka umění v Severní Koreji, osobní zpověď syrské matky Pro Samu nebo medailon české kapely Tap Tap Postiženi muzikou. Sympatičtí hrdinové slovenského filmu Ztracený domov nechají nahlédnout diváky do každodenního života lékařů v Íráku. Poměrně novým tématem v rámci festivalu jsou poruchy příjmu potravy ve vizuálně působivém snímku Autoportrét.

„Vybrané festivalové tituly budou i tento rok provázet pofilmové diskuze. Proto jsme jako každý rok oslovili osobnosti z různých oborů. Diváci tedy dostanou příležitost nejen zhlédnout filmy, ale i doptat se na to, co je zajímá. Těšit se mnohou třeba na setkání s chovateli včel, odborníky na umění, sociální sítě nebo na otázky Blízkého východu. Už zmíněný dokument Češi jsou výborní houbaři doprovodí diskuze se studenty z organizace FFF, která se dlouhodobě zabývá tématem klimatické změny,“ zvou do kina organizátoři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Leynová

Vzhledem k tomu, že Leynová byla demokraticky zvolena většinou, myslíte, že když by skončila, že by byl zvolen někdo jiný, kdo by šel proti ní? Co když bude zvolen ještě někdo horší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český Krumlov: KrumBusík přijede na objednání

16:21 Český Krumlov: KrumBusík přijede na objednání

Od 1. září nabídne Český Krumlov obyvatelům moderní formu tzv. poptávkové dopravy.