Během června bude zahájena jeho výstavba ve vybraných lokalitách ve městě, práce by měly být dokončeny v roce 2023, kdy by měl systém být uveden do provozu. Město za něj zaplatí 229,3 milionu korun bez DPH. „Vybudování inteligentního dopravního systému v Hradci Králové nás posune mezi tzv. chytrá města nové generace. Od celého projektu čekáme především zajištění plynulejší a bezpečnější dopravy s ohledem na upřednostnění městské hromadné dopravy,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.
Celkem 38 křižovatek po Hradci Králové bude mít zabudováno chytré zařízení, které řízením světelné signalizace dokáže zajistit průjezdnost upřednostněných vozidel, jako je například městská hromadná doprava. Stejně tak je možné světla řídit tak, aby v některých dopravních uzlech nedocházelo k tvoření rozsáhlých kolon, například v době ranní či odpolední špičky. Současně může být upraven provoz během svátků nebo v době předvánočních nákupů tak, aby byla zajištěna co největší plynulost dopravy zejména u nákupních center. V rámci zabudovaného zařízení bude křižovatka vybavená schopností komunikovat i s autonomními vozidly, která již mají zabudované chytré palubní počítače a v budoucnu se jejich využívání bude rozšiřovat. „Systém navíc přispěje ke zvýšení bezpečnosti také možností okamžitého nahlášení poruchy světelné signalizace. Informace bude předána na dispečink provozovateli, kterým bude v prvních šesti letech zhotovitel projektu – společnost Cross Zlín,“ doplňuje primátor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV