Hradec Králové: V pátek se otevře historické schodiště Bono publico

26. 10. 2017 12:17

První etapa celkové rekonstrukce historického schodiště Bono publico je u konce. Technologická přestávka nyní umožní toto pro pěší oblíbené a využívané propojení Fortny a Velkého náměstí opět otevřít. Stavba bude přes zimu zakonzervovaná, oprava této kulturní památky v Hradci Králové bude pokračovat příští rok.

Hradec Králové: V pátek se otevře historické schodiště Bono publico
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Od tohoto pátku 27. října se tak chodci dostanou z křižovatky u Fortny na Velké náměstí nebo opačně opět nejkratší cestou. „Zdivo, schody a podlahy jsou zatím opravené provizorně, ale vše splňuje požadavky na bezpečný provoz. Letos bylo cílem ochránit tuto památku na další desítky let od vlhkosti, která bohužel poměrně rychle znehodnotila jeho poslední větší rekonstrukci,“ říká Romana Lišková, náměstkyně primátora odpovědná za majetek města. „V úterý budou zastupitelé hlasovat o uvolnění peněz na druhou etapu oprav v příštím roce, kdy schodiště získá konečnou podobu včetně nového osvětlení a kamerového systému,“ doplňuje Lišková.

Stavbaři během letošních prací dvakrát nanášeli a odstranili odsolovací omítky, které se průběžně v laboratoři kontrolovaly. „Do zdiva se také zabudovala takzvaná elektroosmóza, speciální technologie proti vzlínání vody z podloží,“ popisuje nový způsob ochrany památky Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu. „V tomto případě totiž nelze stavbu jednoduše podřezat a opatřit izolací. Schodiště se během staletí několikrát změnilo vzhledem, částečně dispozicí nebo způsobem využití a postupně bylo zapouštěno do terénu. Prochází budovou barokního biskupství, dvěma středověkými hradbami, základy stojí často mimo zdi nebo tam nejsou vůbec, podzemní část zdiva se často i rozšiřuje. Obnova schodiště je proto i v dnešní době složitým technickým problémem. Věříme, že tato nová technologie bude v nekonečném boji s vlhkostí účinnější a hlavně trvanlivější,“ vysvětluje Falta.

Letošní práce vyšly na 2,36 milionů korun. Předpokládané náklady na dokončení rekonstrukce této kulturní památky v centru Hradce Králové jsou do 25 milionů korun, finální cenu ještě upřesní výběrové řízení na dodavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Město připravilo na radnici výstavy předních českých výtvarníků

18:11 Plzeň: Město připravilo na radnici výstavy předních českých výtvarníků

Město Plzeň pro letošní rok připravilo novinku v podobě většího množství výstav předních českých výt…