Hradec Králové: Vrty na Velkém náměstí již odhalují strukturu podloží

5. 11. 2020 8:32

Začátkem tohoto týdne byl na Velkém náměstí zahájen inženýrskogeologický průzkum, který určí strukturu a přesný rozsah podzemních vrstev v oblasti, kde projektanti prověřují možnost výstavby podzemního parkoviště. Celkově budou provedeny tři vrty, v blízkosti Mariánského morového sloupu, kde byly již práce zahájeny, druhý u trafostanice před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a třetí v Komenského ulici. Jejich umístění vytipovali zpracovatelé studie podzemního parkoviště spolu s archeology Muzea východních Čech. Dokončení se předpokládá začátkem příštího týdne, k vyhodnocení pak dojde do konce letošního roku.

Hradec Králové: Vrty na Velkém náměstí již odhalují strukturu podloží
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Tři průzkumné vrty, z nichž dva budou hluboké 25 metrů, třetí v Komenského ulici pak osm metrů, provádí specializovaná firma. Předchozí průzkumy a rešerše přitom zkoumaly podloží pouze do hloubky zhruba osmi metrů. „Jako první jsou prováděny sondy u morového sloupu. Za první dny se zde geologové dostali do hloubky přes deset metrů. Už v této fázi máme možnost podívat se na složení geologického souvrství pod náměstím a mocnost jednotlivých vrstev. Velmi zajímavé je, že složení vrstev je pod Velkým náměstím jiné, než by se očekávalo. Například vrstva jílu se nachází nad štěrkem, což by podle odborníku mělo být spíš naopak,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek. Vyhodnocení všech tří vrtů by mělo být hotové do konce letošního roku.

Výsledky sond budou sloužit jako podklad pro případné zpracování projektu podzemního parkoviště v části Velkého náměstí. „Opět chci zdůraznit, že jsme si velmi dobře vědomi toho, o jak cennou lokalitu se v případě památkové rezervace v Hradci Králové jedná. Po vyhodnocení vrtů se rozhodne o dalším postupu, který bude přijatelný pro památkáře, správce inženýrských sítí či majitele nemovitostí,“ dodává primátor Hrabálek.

Parkovací místa v oblastech, kde budou prováděny vrty, nebudou nijak omezena. Stejně tak nebudou mít v této lokalitě výrazný vliv na plynulost dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlín: Památník Tomáše Bati je nejkrásnější proměnou 2020/2021

21:21 Zlín: Památník Tomáše Bati je nejkrásnější proměnou 2020/2021

12. ročník celorepublikového projektu Má vlast cestami proměn již zná vítěze internetového hlasování…