Hradec Králové: Vrty na Velkém náměstí již odhalují strukturu podloží

05.11.2020 8:32 | Zprávy
autor: PV

Začátkem tohoto týdne byl na Velkém náměstí zahájen inženýrskogeologický průzkum, který určí strukturu a přesný rozsah podzemních vrstev v oblasti, kde projektanti prověřují možnost výstavby podzemního parkoviště. Celkově budou provedeny tři vrty, v blízkosti Mariánského morového sloupu, kde byly již práce zahájeny, druhý u trafostanice před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a třetí v Komenského ulici. Jejich umístění vytipovali zpracovatelé studie podzemního parkoviště spolu s archeology Muzea východních Čech. Dokončení se předpokládá začátkem příštího týdne, k vyhodnocení pak dojde do konce letošního roku.

Hradec Králové: Vrty na Velkém náměstí již odhalují strukturu podloží
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Tři průzkumné vrty, z nichž dva budou hluboké 25 metrů, třetí v Komenského ulici pak osm metrů, provádí specializovaná firma. Předchozí průzkumy a rešerše přitom zkoumaly podloží pouze do hloubky zhruba osmi metrů. „Jako první jsou prováděny sondy u morového sloupu. Za první dny se zde geologové dostali do hloubky přes deset metrů. Už v této fázi máme možnost podívat se na složení geologického souvrství pod náměstím a mocnost jednotlivých vrstev. Velmi zajímavé je, že složení vrstev je pod Velkým náměstím jiné, než by se očekávalo. Například vrstva jílu se nachází nad štěrkem, což by podle odborníku mělo být spíš naopak,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek. Vyhodnocení všech tří vrtů by mělo být hotové do konce letošního roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šumperk: Partnerství měst žije

13:44 Šumperk: Partnerství měst žije

Partnerská města nejsou jen formální dohody uložené v šanonech radnic. Skutečný smysl partnerství se…