Hradec Králové začal s opravou historického schodiště Bono publico

16.07.2017 7:37

Hradec Králové začal s první etapou oprav krytého schodiště Bono publico v historickém centru města. Empírová stavba z roku 1810 je zapsaná v seznamu kulturních památek. Náklady na první etapu oprav jsou 2,36 milionu korun a provede je hradecká firma Matex HK. Hotovy mají být do konce roku. Schodiště je po dobu oprav pro veřejnost uzavřeno.

Hradec Králové začal s opravou historického schodiště Bono publico
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Schodiště Bono publico prochází hradbami a spojuje historické Velké náměstí s níže položenou Komenského třídou. Osvětluje jej denní světlo přicházející okny tří věžiček postavených nad třemi odpočívadly. Původně schodiště spojovalo město s tehdejším kasárnami hradecké pevnosti. Dnes tvoří velmi frekventovanou spojnici mezi starým městem a areálem středních a vysokých škol.

Stavbaři na schodišti otlučou staré vlhké omítky a udělají sanační omítky. Ty by měly zajistit vysušení zdiva a zbavit ho solí, které na sebe vlhkost vážou. Právě vlhkost zdiva je velkým problémem schodiště. Následně bude na schodišti instalována takzvaná elektroosmóza, která by měla v budoucnu zamezit vzlínání vody do zdiva.

Ve druhé etapě oprav, která bude finančně mnohem náročnější, radnice počítá s provedením nových omítek, výměnou dubových schodnic, opravou podest z dubových kostek, měděného oplechování i elektroinstalace. Počítá se i s obnovou zasklení oken a výměnou osvětlení nebo instalací bezpečnostního kamerového systému a informačního systému. Celkové náklady na opravu se podle Ondráčka odhadují na 20 až 30 milionů korun.

Pokud radnice na opravu uvolní peníze, mohla by se druhá etapa oprav podle něj provést v příštím roce.

V roce 2011 radnice v těsném sousedství schodiště opravila historické jižní terasy. Za přebudování dříve zpustlé lokality pod Novým Adalbertinem na místě někdejších hradeb na odpočinkovou zónu město zaplatilo 54 milionů korun. Přístup do zahrad je možný i přímo ze schodiště Bono publico.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

21:27 Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

Rozšíření spalovny nebezpečného odpadu v Ostravě– Mariánských Horách, proti kterému se postavilo měs…