Jablonec nad Nisou: Jablonecká radnice oslaví 90. narozeniny

02.12.2022 20:51 | Tisková zpráva

Radnice v Jablonci nad Nisou, která byla podle návrhu Karla Wintera postavená v letech 1931-1933, si příští rok připomene 90. výročí svého uvedení do provozu.

Jablonec nad Nisou: Jablonecká radnice oslaví 90. narozeniny
Foto: Stavbarokulibereckehokraje.cz
Popisek: Rekonstrukce budovy Muzea skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Statutární město společně s Kulturou Jablonec chce proto interiéry budovy zpřístupnit veřejnosti. První prohlídka bude 1. února 2023 a už nyní je možné si na ni zajistit vstupenky v předprodeji. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17015 lidí

Vstupenky na prohlídku radničních interiérů si zájemci mohou zajistit trojím způsobem. Buď přes web společnosti Kultura Jablonec, nebo prostřednictvím portálu E-vstupenka, poslední možností pak je recepce Eurocentra.

„Upřednostňujeme nákup vstupenky předem, zájemce tak získá jistotu svého místa na prohlídce a zároveň garanci toho, že se prohlídka uskuteční. Online předprodej končí 24 hodin před začátkem akce. Přijít bez vstupenky bude riskantní, neboť skupina na prohlídku může být naplněná,“ říká Radana Schaeferová ze společnosti Kultura Jablonec.

Jablonecká radnice byla nejvýznamnější stavbou Karla Wintera a on s ní strávil pět let života. Stavba probíhala v letech 1931-1933. Podrobné plány, návrhy interiérů a vybavení architekt zpracovával v průběhu realizace a vytvořil celkem 1000 výkresů. Interiéry včetně vybavení navrhl architekt Winter v duchu meziválečné moderní architektury, do níž se promítly vlivy konstruktivismu a funkcionalismu. Architekta radnice připomíná také pamětní deska ak. soch. Jiřího Dostála, která byla odhalená v roce 2019, kdy uplynulo 125 let od Winterova narození a 55 let od jeho úmrtí. Je ve vstupní hale vlevo od hlavního schodiště. Na kamenné desce ze solnohofenského litografického kamene je půlmetrová bronzová hlava architekta Karla Wintera, pod níž je text psaný abecedou, kterou architekt vytvořil speciálně pro jabloneckou radnici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Kampaň Do práce na kole podpoří cyklistiku a zdravý životní styl

9:32 Kroměříž: Kampaň Do práce na kole podpoří cyklistiku a zdravý životní styl

Město Kroměříž letos podpoří kampaň Do práce na kole, jejímž cílem je, aby lidé při cestách do zaměs…