Jablonec nad Nisou: Kříž v Lučanské ulici opět září

14.05.2024 22:28 | Tisková zpráva

U ošetřeného jasanu v Jabloneckých Pasekách je nyní opravený křížek. Zatímco strom loni nechal odborně ošetřit jablonecký magistrát, litinový kříž nechali opravit majitelé domu, v jehož blízkosti stojí. Ošetření stromu vyšlo na 12 tis. korun, zrestaurování křížku stálo necelých 102 tis. korun.

Jablonec nad Nisou: Kříž v Lučanské ulici opět září
Foto: mhdvmb.cz
Popisek: Jablonec nad Nisou

Litinový kříž stojící na žulovém podstavci v Lučanské ulici v Jabloneckých Pasekách pochází z první pol. 19. století a dotváří prostředí blízkého roubeného stavení. Jeho majitelé se rozhodli nechat ho opravit. Náklady na restaurování se rovnaly částce 101 640 korun.

„Majitelé na opravu památky získali dotaci z Libereckého kraje z programu 8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny ve výši 70 % nákladů, tedy více jak 71 tis. korun,“ říká Jakub Šrýtr z oddělení životního prostředí a státní památkové péče jabloneckého magistrátu.

Práce na kříži se ujal restaurátor Petr Verich. „Ten očistil celý žulový podstavec, slepil a zatmelil hlavice, vše nově vyspároval a vykreslil písmo lazurou. Poté opískoval kříž a natřel jej včetně korpusu Krista,“ popisuje provedené práce Šrýtr.

Zrestaurovaný kříž u roubenky v Lučanské ulici stojí v blízkosti vzrostlého jasanu. Jde o hodnotný strom, který nechalo jablonecké oddělení životního prostředí a státní památkové péče odborně ošetřit loni za celkových 12 tis. korun. Na těchto nákladech se majitel domu podílel částkou 2500 Kč. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Studenti UMPRUM se budou podílet na oživení míst ve městě

10:28 Hradec Králové: Studenti UMPRUM se budou podílet na oživení míst ve městě

Řešení náplavek, veřejného prostoru na Ulrichově náměstí či jiných míst ve městě, to je nyní v rukou…