Jeseník: Město požaduje od kraje sanitku pro převoz podnapilých osob na záchytku do Olomouce

16.09.2020 20:51

Téměř každý den vyjíždí městská policie k podnapilým osobám, jež narušují veřejný pořádek či budí pohoršení. S tím souvisí i vyšší počet odvozů těchto lidí na záchytku do Olomouce.

Jeseník: Město požaduje od kraje sanitku pro převoz podnapilých osob na záchytku do Olomouce
Foto: wikipedia
Popisek: Pohled na Jeseník.
reklama

Strážníci k jejich převozu využívají služební vůz, který však není k tomuto účelu příliš vhodný. Vedení města se proto obrátilo na Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje s žádostí o získání vyřazené sanitky.

„Požadovaný vůz nabídne podstatně lepší komfort pro jeho posádku, a to zejména při manipulaci s podnapilými osobami, které bývají silně znečistěny. Výhodou tak je omyvatelný povrch sedadel spolu s dalšími prvky interiéru a jeho snadnější dekontaminace,“ vysvětluje ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný. Dalším plusem sanitky jsou dveře umožňující naložení podnapilé osoby vestoje, čímž se výrazně snižuje bezpečnostní riziko pro samotné strážníky. „Potřebnost tohoto vozidla pro práci našich strážníků je nepochybná, za poslední dva měsíce jsme realizovali sedm odvozů do Olomouce, z toho ve dvou případech v součinnosti s republikovou policií,“ poznamenal ředitel městské policie s tím, že vůz by sloužil také k odchytu a převozu zatoulaných zvířat. 

Hlavním problémem při odvozu podnapilých osob do Olomouce však zůstává více než stokilometrová vzdálenost z Jeseníku. „Řešením by bylo otevření záchytky v Bílé Vodě na Jesenicku, která  tam v minulosti fungovala. Bohužel naše snaha obnovit její činnost se nesetkala s plným pochopením. Strážníci tak musí jezdit až do Olomouce, proto budeme usilovat o příspěvek kraje na dopravu,“ okomentovala současný stav starostka města Jeseník Zdeňka Blišťanová. Nicméně aktivitu městské policie, která má podporu radnice, kvituje i veřejnost. „Odvoz agresivních opilých lidí vnímáme jako udržování pořádku, a pokud město tyto situace bude řešit třeba i převážením zmíněných osob do Olomouce, financování této služby nebudou jistě občané městu vyčítat,“ uvádí se v e-mailové korespondenci zaslané vedení města.

Situacím s popíjením alkoholu na veřejnosti se snaží strážníci předcházet preventivní činností přímo v terénu, která však připomíná boj s větrnými mlýny. Po počátečních domluvách a vysvětlování tak sáhli k zabavování alkoholu a udělování pokut. „Od konce června do prvního zářijového týdne jsme odebrali 62 alkoholických nápojů a lihovin,“ doplnil šéf městské policie s tím, že zabavený alkohol propadne státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Praha: Lidé v karanténě a v izolaci mohou volit na drive-in místech nebo z domova

8:37 Praha: Lidé v karanténě a v izolaci mohou volit na drive-in místech nebo z domova

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v hlavním městě Praz…