Jihlava: Čestné občanství pro Evžena Plocka

18.04.2017 11:30

Jihlavští zastupitelé rozhodovali o udělení čestného občanství Evženu Plockovi. 4. dubna 1969 se v centru města zapálil na protest proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, po pěti dnech zemřel.

Jihlava: Čestné občanství pro Evžena Plocka
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava
reklama

Po Janu Palachovi a Janu Zajícovi šlo o třetí protest sebeupálením. Na rozdíl od předchozích dvou se však čin E. Plocka komunistické cenzuře podařilo před národem tajit, více informací se k veřejnosti dostalo až po pádu komunistického režimu.

Z 36 přítomných hlasovalo pro udělení čestného občanství in memoriam Evženu Plockovi 22 zastupitelů, proti bylo 14 zastupitelů.

Zastupitelé také rozhodovali o udělení Ceny města Jihlavy judistovi Lukášovi Krpálkovi (1990). Rodák z Jihlavy vybojoval v loňském roce jako jediný reprezentant České republiky zlatou medaili na olympiádě v Rio de Janeiru, ocenili i jeho předchozí vynikající výsledky. Pro udělení ceny bylo 35 zastupitelů, jeden hlas byl proti.

Hlasovalo se také o udělení Ceny města Jihlavy Jiřímu Jakešovi u příležitosti životního jubilea 50 let za dlouholetou činnost v oblasti hudby pro město Jihlavu. Mgr. Jiří Jakeš je zakladatelem a šéfdirigentem jediného profesionálního orchestru v kraji Filharmonie G. Mahlera. Celý život se věnuje hudbě, 22 let působil v základní umělecké škole, byl dirigentem mnoha pěveckých sborů. Pro udělení ceny bylo 29 zastupitelů, 7 z přítomných bylo proti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Frenštát pod Radhoštěm: Město mapuje potřeby veřejnosti v sociálních službách

18:01 Frenštát pod Radhoštěm: Město mapuje potřeby veřejnosti v sociálních službách

Máte v rodině osobu se zdravotním postižením? Hledáte pro své blízké vhodné sociální služby? Pokud a…