Jihlava: Jsou místa, kam sečení nepatří

09.05.2019 8:36 | Zprávy
autor: PV

Odbor životního prostředí přijme během roku stovky stížností ohledně starosti o veřejnou zeleň. Jaro má však jedno specifikum, mezi Jihlavany se objeví spoustu odborníků na sekání travnatých porostů. Ve městě je však několik druhů zatravněných ploch a každá potřebuje sekat trochu jinak.

Jihlava: Jsou místa, kam sečení nepatří
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

"Je to pár let, kdy jsme se v Jihlavě rozhodli založit květnaté louky - trávníky, které se sečou jen dvakrát ročně systémem seno/otava. Jedná se o plochy se specifickou druhovou skladbou. Zvonečci a kopretiny nemají rádi, když po nich šlapají běžci. Vybrali jsme proto místa, kam lidi běhat nechodí nebo mají hned vedle pro běhání prostor, například na Březinkách za garážemi nebo u Českého mlýna," uvedla Katarína Ruschková, vedoucí odbrou životního prostředí jihlavského magistrátu.

Louky se po letech rozrostly a nyní mají bohatou skladbu různých lučních květin. Lákají hmyz, za kterým létá ptactvo. Když se louka dotvořila, pracovníci na ní začali provádět takzvanou mozaikovou seč - poseče se jen část plochy, aby zbytek zůstal pro zdejší obyvatele ze světa zvířat.

"Stále slýchám, jak jsou ty plochy ošklivé, ale v listopadu prostě nikdy kvést nebudou. Podle mě jsou hezké, naučné a navíc jsou ekologicky prospěšné," doplnila vedoucí odboru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Louny: Nová ambulance denzitometrie

22:41 Louny: Nová ambulance denzitometrie

Od července bude na poliklinice v Lounech nově k dispozici ambulance denzitometrie.