Jihlava: Návrh rozpočtu na rok 2021 je připraven

06.12.2020 12:10

Zastupitelstvo města Jihlavy bude rozpočet projednávat na svém posledním letošním zasedání 17. prosince.

Jihlava: Návrh rozpočtu na rok 2021 je připraven
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Pokud by prošlo zrušení superhrubé mzdy, pro město Jihlava by to znamenalo snížení daňových příjmů ve výši dalších asi 20 milionů korun. Připravený rozpočet na rok 2021 se kvůli tomu ale nebude v tuto chvíli upravovat. Návrh rozpočtu určený k projednání zastupitelstvem jsme zveřejnili zde. Prošel I. a II. čtením a bude ho projednávat zastupitelstvo dne 17. 12. 2020.

„Pokles příjmů v roce 2021 oproti roku 2020 není možné jednoduše vysvětlit. Jednoduchá odpověď může být zavádějící, protože se nám do rozpočtu promítá převzetí VHI,“ vysvětluje Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru. Návrh příjmů pro rok 2021 je tak podle něj sice na úrovni 101 % schváleného rozpočtu 2020, ale reálně počítáme s poklesem příjmů asi o 8 %. Důvodem je skutečnost, že pro rok 2021 jsou zcela nově rozpočtovány příjmy související s vodohospodářskou problematikou. Ty obohacují příjmovou stránku rozpočtu o 100 mil. Kč. Daňové příjmy uvažujeme na úrovni 90 % schváleného rozpočtu 2020.

Úspory město Jihlava hledá průřezem všemi oblastmi a dotýkají se jak běžných, tak zejména kapitálových výdajů. Dotkne se to také některých plánovaných investic v příštím roce. „Ale pozor, stejně jako u otázky příjmů nám celkový pohled na rozpočet ovlivňuje převzetí vodohospodářské infrastruktury (VHI),“ upozornil Jaroš.

Pokud bychom podle jeho slov neměli vyšší příjmy z VHI, nemohli bychom takový objem investic provést! Objem finančních prostředků plánovaných pro investice a projekty je na úrovni 125 % schváleného rozpočtu na rok 2020, nicméně jen díky tomu, že může město zapojit nové příjmy v oblasti vodohospodářství. Tyto příjmy pokryjí vodohospodářské investice v návrhu rozpočtu na rok 2021. Bez toho by byl plán investic a projektů na úrovni 77 %. Součástí návrhu rozpočtu jsou navíc prostředky ve výši 50 mil. Kč na projekt Obnova domu Masarykovo náměstí 21. Tato akce však v návrhu rozpočtu na rok 2021 zůstane pouze v případě, že bude rozhodnuto o poskytnutí dotace z norských fondů.

Už je také zřejmé, že na některé původně plánované projekty se nedostane. Z rozpočtu vypadly např. Rekonstrukce sportovní haly na ul. Okružní, cyklostezka R08 Jihlava-Pávov. Vypadla i rekonstrukce atletické dráhy vč. sektorů na stadionu Na Stoupách, kde se nakonec bude opravovat pouze dráha a také na stavební úpravy stávajícího výrobního areálu Modety půjde zatím pouze 4,5 milionu korun. Dokončí se však projekty na rekonstrukci Masarykova náměstí a v příštím roce by měly proběhnout první změny zeleně a výsadba nových stromů na náměstí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

21:44 Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

Milovníci folkloru se letos mohou opět těšit na Roztančenou ulici, v srpnu se po roční pauze opět sj…