Kladno: Gymnázium po nutných opravách projde celkovou rekonstrukcí

02.10.2023 22:01 | Tisková zpráva

Po červnovém pádu části kamenného ozdobného štítu (tzv. akroterionu) ze střechy kladenského gymnázia město neprodleně započalo práce na zabezpečení objektu a postupné rekonstrukci říms a ozdobných pískovcových prvků.

Kladno: Gymnázium po nutných opravách projde celkovou rekonstrukcí
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

Akroterion byl celkově zrekonstruován a navrácen do severního štítu budovy gymnázia, stav ostatních čtyř ozdobných pískovcových prvků odborníci zkontrolovali a rovněž postupně musí projít restaurováním. Na přípravě projektu kompletní rekonstrukce gymnázia a dalších restaurátorských činností se nyní pracuje. V ulici Purkyňova a za zadní částí gymnázia prozatím nadále z bezpečnostních důvodů zůstává ochranná zóna, hlavní vchod byl zpřístupněný už před začátkem školního roku.

Během prázdnin byly pro zvýšení bezpečnosti z korunní římsy sejmuty veškeré okrasné kostky, u kterých hrozilo odpadávání. V budoucnu budou tyto prvky na fasádu navráceny, ovšem budou již zpracovány z odolnějších materiálů. Problémy, které se nyní projevují na římse, byly způsobeny nevhodnou instalací žlabů umístěných na budovu v 80. letech minulého století.

Po celkové revizi bylo tedy rozhodnuto, že bude nutné rovněž vyměnit celý systém odvodu srážkových vod ze střechy, aby voda nadále nenarušovala technický stav objektu.

Památkově chráněná budova kladenského gymnázia je monumentální trojkřídlý dvoupatrový objekt, který vznikl na začátku 20. století nákladem města Kladna a první studenty přivítal již v roce 1905. Stavba byla zhotovena podle projektu Aloise Dryáka, stavitelem byl Tomáš Amena a vnější úpravu fasád navrhl prof. Alois Bouda. Kladenské gymnázium je netradičně vystavěno v krásném dekorativním duchu secese. Právě tím je památka výjimečná, jelikož většina gymnázii, která vznikala na přelomu 19. a 20. století byla vystavěna ve slohu neorenesančním. Neorenesance měla odkazovat na renesanční a potažmo antickou vzdělanost. Dnes se můžeme už jen domnívat, proč se architekti a investoři rozhodli jít jinou cestou, ale na Kladně bezpochyby vznikla unikátní budova.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

7:17 Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

Od neděle 10. prosince nás čeká v rámci hromadné dopravy několik významných změn. Upraveny jsou názv…