Kolín: Město chce odkoupit bustu architekta Jaroslava Fragnera

29.07.2021 20:47

Zástupci města, starosta Michael Kašpar a městský architekt David Mateásko, navštívili společně s kolínským sochařem Jaroslavem Hylasem pana profesora Stanislava Hanzíka, významného českého sochaře, aby společně jednali o zakoupení busty Jaroslava Fragnera.

Kolín: Město chce odkoupit bustu architekta Jaroslava Fragnera
Foto: wikipedia.org
Popisek: Kolín

Stanislav Hanzík se věnuje především volné plastice, portrétu a realizacím v architektuře, je mimo jiné autorem busty Josefa Sudka v přízemí kolínské radnice nebo pomníku Anastáze Opaska v Komenského parku, a samozřejmě řady známých osobností - např. herce Josefa Kemra, Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Bohumila Hrabala, Karla Hašlera aj.).

Většinu portrétovaných osobně znal a přátelil se s nimi. Např. s Josefem Sudkem se sochař seznámil, když ho požádal o vyfotografování svých soch pro připravovaný katalog. Přítelem byl i architekt Jaroslav Fragner, který v Kolíně zanechal výraznou stopu. Nejen kolínskou elektrárnu, ale třeba i Budilovu vilu či dům s prodejnou Auto Tatra. Jeho portrét vytvořil již v roce 1973, psychologicky propracovanou podobu v té době schválila i manželka J. Fragnera. Busta je doposud v majetku Stanislava Hanzíka, bývá zapůjčována do galerií.

To by se ale mělo změnit. Stanislav Hanzík přání města Kolína o odkoupení busty vyslyšel. V srpnu přijede do Kolína, kde společně s architektem Davidem Mateáskem budou hledat vhodnou lokalitu pro umístění díla ve veřejném prostoru. Dá se očekávat umístění v souvislosti s Fragnerovými stavbami, ale třeba to nakonec bude místo úplně jiné. Nechme se překvapit hledáním toho pravého místa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní

12:59 Příbram: Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní

Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, nachodíme denně při b…