Krnov: Hrobku Otto Riegra zdobí opravená socha

04.03.2021 6:32

Mramorová socha anděla, která je součástí hrobky zakladatele krnovské varhanářské továrny a bývalého starosty města Otty Riegra, září po nedávné opravě novotou. Postaralo se o to město Krnov, které je od roku 2018 vlastníkem hrobky. Za zrestaurování plastiky zaplatilo 124 700 korun.

Krnov: Hrobku Otto Riegra zdobí opravená socha
Foto: Krnov.cz
Popisek: Krnov

„Andělovi chyběla levá ruka, některé prsty na pravé ruce a trumpetka. Jelikož scházela jakákoliv fotodokumentace, chybějící části domodeloval podle nalezených fragmentů sochař a restaurátor František Pavúček z Nejdku. Ten sochu rovněž očistil a ošetřil hydrofobizačním prostředkem,“ uvedl Vladimír Zavřel z oddělení komunálních služeb.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21684 lidí

Více než stoletá socha je vyrobena z kararského mramoru a vyniká jemným propracováním. Před opravou byly některé části úplně zčernalé. „Na povrch sochy měly vliv atmosférické nečistoty a především břečťan, který tu roste. Ten by se měl co nejdříve prořezat,“ řekl František Pavúček. Jak sdělil Vladimír Zavřel, odstranění větví, které zakrývají anděla, je v plánu na jaře, stejně jako běžná údržba hrobky a úklid jejího okolí.

Hrobka Otto Riegra, který zemřel v roce 1903, velmi utrpěla po odsunu Němců a v období komunismu. Ze vzpomínek pamětníků vyplývá, že socha byla přemístěna k sousednímu hrobu a kamenné bloky z hrobky byly použity na výrobu jiných náhrobků. Rekonstrukce se hrobka dočkala v roce 1998. Stalo se tak na přání vnučky Otto Riegra, paní Roswithy Hötzel. „Tehdy mě požádala, abych si hrobové místo pronajala na dvacet let, do 1. dubna 2018. Vzhledem k tomu, že paní Hötzel zemřela 25. 12. 2014, nejsem nadále připravena nájem hrobky obnovit. Z některých vyjádření v regionálním tisku vyplývá, že krnovská městská rada se rozhodla ponechat si hroby významných krnovských měšťanů a zachovat je i do budoucna. Proto se na Vás obracím s dotazem, zda by město Krnov mělo zájem o odkup příslušného hrobového zařízení, které je v současné době mým majetkem, aby mohla být hrobka Riegrů nadále zachována,“ napsala v únoru roku 2018 pracovníkům odboru správy majetku města vzdálená příbuzná rodiny Zuzana Franzel. Město její nabídku přijalo a za 50 tisíc korun ji ještě ten rok koupilo.

V současné době město vlastní na krnovském hřbitově 16 pomníků, které patřily významným krnovským rodinám, nebo jsou architektonicky hodnotné. Patří mezi ně například hrobky rodiny Flemmichů, Heinerů nebo Moscherů. (dc)

Otto Rieger (1847-1903)

Otto Rieger společně se svým bratrem Gustavem pokračovali ve šlépějích svého otce Franze, který byl průkopníkem varhanářské tradice v Krnově, a v roce 1873 založili varhanářskou dílnu, v níž ve stejném roce postavili první varhany pro Světovou výstavu ve Vídni. Nástroj vyvolal velkou pozornost a o pět let později bratři Riegerové postavili další velký nástroj, tentokrát pro Světovou výstavu v Paříži. Pařížská výstava firmě přinesla kromě uznání i mnoho zahraničních zakázek a tím umožnila vybudování varhanářské továrny v Krnově. Již od počátku se firma stala významnou varhanářskou továrnou v rámci Rakousko-Uherska a jednou z nejdůležitějších a nejznámějších v celé Evropě. V roce 1880 císař František Josef I. vyznamenal Ottu Riegra Rytířským křížem a továrně byl propůjčen titul „c. a k. dvorní dodavatel“. Papež Lev XIII. jmenoval Ottu Riegra rytířem „Řádu Božího hrobu“. Otto Rieger byl v letech 1900-1903 také starostou Krnova. V hrobce je společně s ním uložen i jeho syn Otto. Rovněž výborný varhanář založil pobočku firmy v Budapešti, která se těšila velkému zájmu, a když Otto Rieger starší v roce 1903 zemřel, převzal vedení firmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karviná: Zookoutek se rozšířil o výběh pro morčata a zakrslé králíky

17:59 Karviná: Zookoutek se rozšířil o výběh pro morčata a zakrslé králíky

V zookoutku parku Boženy Němcové v Karviné-Fryštátě přibyli noví obyvatelé. Nový výběh v blízkosti p…