Kroměříž: Město se obrací na báňský úřad kvůli nedovolenému zavážení vážanské cihelny

06.02.2020 13:07

Odbor životního prostředí kroměřížské radnice se na základě podnětu představitelů města obrací na Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského kvůli neoprávněnému zavážení vážanské cihelny.

Kroměříž: Město se obrací na báňský úřad kvůli nedovolenému zavážení vážanské cihelny
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

„Jsou porušovány podmínky I. etapy rekultivace cihelny, podle kterých do ní lze ukládat jen zeminu, kameny a hlušinu. Nedovolíme majiteli důlních práv, aby do cihelny vozil cokoliv, co je v rozporu s rozhodnutím o rekultivaci a co by mohlo potenciálně znamenat ohrožení zdraví obyvatel Kroměříže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Odbor životního prostředí společně s městskou policií při prohlídce zjistil, že do vytěženého prostoru hliniště bylo navezeno větší množství stavebního materiálu různorodého charakteru. „Jednalo se o beton, cihly, sklo, ocel a směsný demoliční odpad,“ popsala Alena Dvořáková, která na odboru životního prostředí vede oddělení ekologie krajiny. Báňský úřad by měl zmíněné skutečnosti prověřit a informovat o výsledku svého šetření kroměřížskou radnici.

Báňský úřad rozhodl o povolení hornické činnosti v cihelně v roce 2001, kdy povolil její zavážení zeminou, kamením a hlušinou. Město v roce 2018 v areálu vážanské cihelny koupilo od dvou majitelů pozemek o celkové výměře téměř 8000 metrů čtverečních a k tomu i dva menší o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních. Kupovalo je proto, aby ochránilo obyvatele místní části Vážany a přilehlého sídliště Zachar před navážením nebezpečných látek do cihelny. Město Kroměříž bude díky nákupu pozemku vždy účastníkem řízení, která se povedou ohledně možného zavážení cihelny.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Lidé i vedení města se opakovaně postavili proti pokusům zavážet cihelnu látkami, které by mohly negativně působit na životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Město na sezónu znovu rozkvétá

6:32 Olomouc: Město na sezónu znovu rozkvétá

Zahradníci v Olomouci začali s instalací květinové výzdoby. I letos v létě ozdobí veřejná prostranst…