Kroměříž: Radní vybrali restaurátora, který dokončí opravu morového sloupu na Velkém náměstí

08.04.2021 7:35

Mariánský sloup uprostřed Velkého náměstí letos projde druhou etapou oprav. Restaurátorské práce provede Václav Mašek, který v rámci vyhlášené veřejné zakázky předložil nejvýhodnější nabídku.

Kroměříž: Radní vybrali restaurátora, který dokončí opravu morového sloupu na Velkém náměstí
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

„V loňském roce proběhla oprava a zlacení sochy Panny Marie na vrcholu Mariánského sloupu. Letos pak přichází řada na restaurátorské práce na sloupu, architektuře podnože se sochami světců a na kamenném soklu,“ sdělila místostarostka Daniela Hebnarová.

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

33%
67%
hlasovalo: 8218 lidí

Město za zakázku zaplatí 1,4 milionu korun včetně DPH. Restaurátorské práce budou probíhat na hlavici sloupu i na sloupu samotném, na podstavci s volutovými křídly, na čtyřech sochách světců, na dvou erbech a na soklu sloupu. Opraveno bude zlacení i kovové atributy soch. Se zahájením prací se počítá 15. dubna, hotovo by mělo být do 30. září 2021. Část nákladů na restaurování sloupu pokryje dotace ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Nově zlacená socha Panny Marie s Ježíškem na vrcholku Mariánského sloupu uspěla v soutěži Památka roku 2020. Zvítězila v krajském kole soutěže a postoupila do kola celostátního. „Ocenění nás potěšilo. Je mimo jiné i výsledkem bezproblémové spolupráce s restaurátorem panem Maškem, jehož zásah ocenili i pracovníci památkového ústavu. Proto jsme rádi, že to bude právě on, kdo bude v restaurování celé památky pokračovat,“ doplnila Hebnarová.

Mariánský sloup byl postaven v letech 1680 až 1681 po morové epidemii, která postihla město právě v roce 1680. Sochy stojící na úpatí sloupu představují tyto světce - svatého Václava coby patrona Olomouce, svatého Mořice, patrona kroměřížské kapituly, svatého Rocha, který je ochráncem před morem, a svatého Floriána, který měl nadále chránit město před požáry i povodněmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Břeclav: Modré pruhy usnadní orientaci při parkování

21:17 Břeclav: Modré pruhy usnadní orientaci při parkování

Určitě jste si už všimli nových modrých pruhů u některých parkovacích ploch v Břeclavi (např. ul. Ju…