Kutná Hora: České muzeum stříbra ve znamení stěhování

11.01.2021 8:38

Více než 35 000 svazků sbírkové i příruční odborné knihovny Českého muzea stříbra se před koncem roku přesunulo do nového depozitáře v Sedlci. Knihy byly dosud uloženy v budově Státního okresního archivu v Kutné Hoře, odkud je bylo nutné odstěhovat.

Kutná Hora: České muzeum stříbra ve znamení stěhování
Foto: kutnahora.cz
Popisek: Kutná Hora

Projekt vybudování nové depozitární muzejní knihovny se připravoval od roku 2018 a do jeho výstavby investoval Středočeský kraj – zřizovatel muzea. Slavnostní otevření depozitáře za účasti zástupců muzea, dodavatele stavby a Středočeského kraje, které bylo plánováno během loňského října, se vzhledem k epidemiologické situaci nemohlo uskutečnit.

Anketa

Jaký trest navrhujete pro podniky a živnostníky, kteří mají otevřeno navzdory zákazům?

hlasovalo: 14269 lidí

„S dlouhodobě vhodným uložením knižních jednotek odborné knihovny se muzeum potýká mnoho let. V době mého působení ve funkci ředitelky muzea se odborná knihovna stěhovala několikrát, naposledy do depozitáře Státního okresního archivu v Kutné Hoře, kde byly knihy uloženy 18 let,“ říká ředitelka muzea PhDr. Světlana Hrabánková. „Jsem velmi ráda, že toto stěhování do nového depozitáře, vybaveného vzduchotechnikou, protipožárním zabezpečením a pojízdnými kompaktními regály, je stěhováním, doufejme, posledním. Velmi si vážím podpory Středočeského kraje, který stavbu ze svého rozpočtu financoval částkou 15,6 miliónů korun,“ uvádí ještě Hrabánková.

Příprava stavby nového depozitáře byla zahájena v roce 2018. Na podzim následujícího roku byla započata stavba na pozemku v katastrálním území Sedlec u Kutné Hory, která byla dokončena v červenci loňského roku a následně zkolaudována. Dvoupatrová novostavba haly knihovního depozitáře je propojena spojovacím krčkem s depozitářem původním, sbírkovým, čímž vznikl depozitní areál muzea, ve kterém bude uložena většina z cca 180.000 sbírkových předmětů.

První podlaží haly nového depozitáře je vyčleněno především pro sbírku historického nábytku, která se přesunula z původního, přeplněného depozitáře. Pracovníci odborného oddělení tak získali větší prostor pro manipulaci, vhodné uložení předmětů i možné rozšiřování sbírky. V druhém podlaží haly je v pojízdných regálech uloženo cca 30.000 svazků odborné a 5.000 svazků sbírkové knihovny.

„Stěhování proběhlo před Vánoci bez větších problémů,“ doplňuje Bc. Josef Kremla, vedoucí odborného oddělení Českého muzea stříbra. „Jen pro představu: stěhovací firma s asistencí pracovníků odborného oddělení přesunula během tří dnů více než 30.000 knih, tedy přes 700 krabic a beden,“ dodává Kremla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřichův Hradec: Dosadba dřevin v Mertových sadech získala ocenění Komunální projekt roku 2021

14:51 Jindřichův Hradec: Dosadba dřevin v Mertových sadech získala ocenění Komunální projekt roku 2021

V březnu a dubnu letošního roku bylo v rámci projektu města Jindřichův Hradec vysázeno 234 stromů v …