Lanškroun: Situace s autovraky na území města se zlepšuje

03.09.2020 10:13

Jako každá obec, tak i naše město se potýká s neoprávněně odstavenými vozidly jak na komunikacích, tak na ostatních plochách.

Lanškroun: Situace s autovraky na území města se zlepšuje
Foto: lanskroun.eu
Popisek: Renesanční radnice v Lanškrouně

Tuto problematiku upravuje jak zákon o odpadech č. 185/2001 Sb., tak zákon o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb.

Z hlediska zákona o odpadech je každý, kdo se zbavuje autovraku, povinen jej nejen předat osobám, které jsou provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování odpadů, ale také je vlastník vozidla před tímto předáním povinen jej umístit na místo, kde nepoškodí nebo neohrozí životní prostředí ani nenaruší estetický vzhled obce či přírody nebo krajiny, což se bohužel ve většině případů neděje.

Poté se tato záležitost dostává k řešení na odbor životního prostředí Městského úřadu Lanškroun, který přemisťuje neoprávněně odstavená vozidla na dobu 2 měsíců na vybrané parkoviště, speciálně vyhrazené pro tyto účely, a o této skutečnosti informuje na úřední desce a také posledního vlastníka vozidla, pokud jej je možné identifikovat v registru motorových vozidel. Pokud vlastník toto vozidlo z vybraného parkoviště v uvedené lhůtě nepřevezme, je vozidlo prohlášeno za autovrak a ekologicky odstraněno. Všechny náklady spojené s odstavením vozidla a následným odstraněním autovraku, hradí právě tento poslední vlastník. Za poslední tři měsíce letošního roku se takto podařilo vyřešit již 4 odstavená vozidla.

Apelujeme tedy na naše spoluobčany, kteří vlastní vozidla již provozu neschopná, ať je raději předají k ekologickému odstranění, než odstaví na pozemcích, kde překážejí a mohou poškodit i naše životní prostředí. Zároveň se vyvarují případnému uložení sankce za spáchání přestupku dle zákona o odpadech. Provozovatelé zařízení pro nakládání s těmito autovraky Vám s vyřešením této situace také rádi pomohou, stačí je jen kontaktovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Čím více vytřídíme, tím více zpomalíme nárůst cen

7:35 Šumperk: Čím více vytřídíme, tím více zpomalíme nárůst cen

Čím více třídíme, tím více zpomalíme nárůst cen za ukládání směsného odpadu na skládku – toto je jed…