Liberec: Bude z Liebiegova městečka památková zóna?

12.03.2017 18:36

Návrh, jak ochránit historicky významné a památkově cenné takzvané Liebiegovo městečko v Liberci, předložila Pracovní skupina pro Regeneraci městské památkové zóny.

Liberec: Bude z Liebiegova městečka památková zóna?
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Chce tuto unikátní lokalitu někdejšího zaměstnaneckého sídliště vyhlásit městskou památkovou zónou. V minulosti už taková snaha byla, ale nepodařilo se ji dotáhnout do konce.

„Liebigovo městečko je historický unikát, který si zaslouží větší ochranu. Součástí snahy o jeho záchranu by nemělo být ale jen vyhlášení městské památkové zóny, ale také nový dotační fond, který by podpořil jeho zachování v původním stylu. Některé opravy a rekonstrukce zde v posledních letech nebyly provedeny zrovna citlivě. Věřím, že tento návrh podpoří i většina zastupitelů,“ říká náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Současná městská památková zóna zahrnuje zejména oblast centra města a okolí Masarykovy ulice. Liebiegovo městečko by mělo tvořit další samostatnou vymezenou zónu, která by byla pod dohledem památkářů. Památkovou zónu vyhlašuje Ministerstvo kultury a jedná se o proces, který může trvat i několik let.

Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic.

Stále nedoceněné Liebiegovo městečko, postavené jako zázemí textilní továrny Johann Liebieg & Co., pozdější Textilany, představuje jeden z nejpozoruhodnějších a nejhodnotnějších souborů tohoto typu na našem území. „Tato zcela unikátní lokalita zahradního města patří bezesporu k tomu nejcennějšímu, co v Liberci máme. Jedná se spíše o nedopatření, že tato oblast už dávno není památkovou zónou,“ doplňuje Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci.

Pracovní skupina navrhuje také zřídit nový městský dotační fond na opravy památek. Ten má pomoct nejen kulturním památkám a v budoucnu i Liebiegovu městečku, ale zejména objektům spadajícím do městské památkové zóny, které však kulturními památkami vyhlášeny nejsou. „V tom vidím ten největší přínos. Fond by mohl financovat rozdíl nákladnější opravy oproti běžné. Příkladem je použití požadovaných dřevěných oken místo plastových. Město by tím majitele objektů motivovalo,“ myslí si Jaroslav Badalec, vedoucí oddělení památkové péče libereckého magistrátu. Ve fondu by podle členů pracovní skupiny mělo být každoročně zhruba 3 - 5 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: V cykloparku byl dokončen už čtvrtý singletrail, dlouhý skoro sedm kilometrů

19:06 Aš: V cykloparku byl dokončen už čtvrtý singletrail, dlouhý skoro sedm kilometrů

V lesním terénu vrchu Háj byla nedávno dokončena stavba sedm kilometrů dlouhé přírodní trasy pro vyz…