Liberec: Děti ze ZŠ Barvířská debatovaly na téma šikana

22.03.2019 6:31

Základní škola Barvířská byla ve středu 20. března dějištěm další besedy o projevech a následcích šikany. Náměstek primátora Ivan Langr a preventisté Městské policie Liberec prostřednictvím tematických debat pokračují v nedávno rozjetém projektu Princezna Julie, zaměřeného na prevenci proti šikaně a dětskému násilí na základních školách.

Liberec: Děti ze ZŠ Barvířská debatovaly na téma šikana
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Tři desítky dětí ze ZŠ Barvířská nejprve zhlédly tematický osvětový film a pak se zapojily do diskuze s preventisty Městské policie Lukášem Porubou a Danielou Buškovou. Do diskuze se již tradičně zapojil i náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, který s dětmi formou hry rozebral klíčové slovo „lhostejnost“. Právě lhostejnost mezi kamarády nebo spolužáky totiž otevírá dveře šikaně a tomu, aby se postupně rozrostla do nebezpečných rozměrů.

„S dětmi jsme také zkoušeli hrát hru na oběť a agresora. V rolích rytířů měly samy navrhnout řešení konkrétní situace z oblasti šikany a poradily si velmi dobře. Z jejich reakcí mám velmi dobrý dojem. Právě na cílovou skupinu rytířů se Princezna Julie hodně zaměřuje – chceme totiž vyburcovat tu tzv. šedou zónu dětí z letargie a nevšímavosti,“ komentoval náměstek primátora Ivan Langr.

I proto protagonisté besedy připomněli dětem smutný osud třináctileté dívenky Julie, která si v roce 2015 vzala život, přičemž jednou z příčin byla šikana ve školní třídě. Právě na Julčinu počest byl pojmenován dvouletý projekt Princezna Julie, který zahrnuje nejen preventivní besedy na základních školách, ale také již existující facebookovou stránku www.facebook.com/princeznajuli/, chystané webové stránky www.princeznajulie.cz, workshopy pro ředitele základních škol a třídní učitele rizikových tříd, mapy škol s potenciálně rizikovými místy a v neposlední řadě unikátní divadelní představení O vílách a Králi draků, inspirované mj. i zmiňovaným osudem třináctileté Julie. Divadelní představení, jehož režie se ujala herečka Divadla F. X. Šaldy Jana Hejret Vojtková, bude mít premiéru v polovině letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Litoměřice: Památník Terezín hostí česko-německé setkání

21:49 Litoměřice: Památník Terezín hostí česko-německé setkání

Ve dnech 18. – 24. června se uskuteční česko-německé setkání mládeže plánované pro studenty Střední …