Liberec: Dům humanity nabízí služby pod jednou střechou

4. 2. 2019 12:26

V centru města ve Felberově ulici je Dům humanity, který v sobě spojuje terénní protidrogové programy, preventivní programy i Dům na půl cesty. Zahájení provozu se zúčastnili primátor Liberce Jaroslav Zámečník a jeho náměstek Ivan Langr.

Liberec: Dům humanity nabízí služby pod jednou střechou
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Umístění budovy, která nabízí široké sociální, poradenské i odborné činnosti, přímo v centru města, má své opodstatnění. V krajových částech Liberce se pohybuje mnohem méně pravidelných nebo potenciálních klientů než přímo v centru města. Proto je umístění zařízení, které pracuje s toxikomany, sociálně vyloučenými nebo závislými lidmi strategické a logické.

Město Liberec podpořilo v roce 2018 zřízení Multifunkčního sociálního centra - Dům humanity Liberec, ve kterém organizace Most k naději od ledna 2019 poskytuje komplex protidrogových a dalších sociálních služeb (K-centrum Liberec, Terénní programy pro lidi ohrožené drogou, Dům na půl cesty Liberec, Program sociální prevence, Vězeňské programy). Nejedná se o vznik nových služeb, ale o sloučení stávajících, etablovaných služeb do jedné budovy.

„Integrovat protidrogové aktivity do jednoho objektu je správná cesta, pomůže to lepší koordinaci služeb a práci s klienty. Drogově závislí jsou nemocní lidé, nelze je odsunovat někam na okraj, tam by oni sami služby efektivně nevyužívali, a významně by se tak zvýšila rizika i na okolní komunitu,“ uvádí náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Celkový rozpočet projektu počítal s výdaji ve výši 23,6 milionu korun, přičemž dotace v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ) do Integrovaného regionálního operačního programu vyhlášeného Ministerstvem pro místní rozvoj, pokryla 95 procent výdajů. Z rozpočtu statutárního města Liberec byl tento projekt podpořen finanční částkou ve výši 557 623 Kč.

Otevřením Domu humanity Liberec došlo ke sjednocení významných nízkoprahových protidrogových sociálních služebna jednu adresu. „Zkvalitnilo se tím poskytování služeb a do budoucna dojde i k výrazné úspoře provozních nákladů. Služby se tímto krokem mnohem více centralizovaly a ještě více propojily, než jak tomu bylo v minulých letech. To znamená, že si klienty můžeme předávat doslova pod jednou střechou, mnohem rychleji dokážeme zajistit péči o klienta, který kupříkladu ztratil bydlení a spadá třeba do cílové skupiny Domu na půl cesty. Naopak objeví-li se závislostní problém u klienta DPC, lze jej mnohem rychleji navázat na služby zabývající se touto problematikou,“ popisuje Jiří Simeth, odborný ředitel pro Liberecký kraj Most k naději, z.s.

Kvalitu služeb potvrzuje opakovaně získaná certifikace

Sociální centrum vzniklo v budově ve Felberově ulici, která vyhovuje všem moderním požadavkům na sociální služby 21. století. Prostory budovy jsou oproti původně využívaným větší a komfortnější, a to jak pro zaměstnance, tak pro uživatele služby. Výhodou je i nově zřízená ošetřovna pro potřeby služby K-centrum Liberec. V současné době už všechny služby v Domě humanity fungují.

„První se stěhovalo K-centrum a terénní programy na konci roku 2018, i za přispění klientů služeb, kteří nám pomohli, proběhlo stěhování během jednoho dne, jako druhá služba se pak stěhoval Dům na půl cesty, a to hned na počátku roku 2019. De facto došlo pouze k přenesení provozu do nových prostor a služby byly pozastaveny maximálně na jeden den. Na nové prostory si zvykají klienti, ale i pracovníci,“ říká ředitel Jiří Simeth.

Most k naději, z.s., působí na území kraje od roku 2007. Provozuje dvě kontaktní centra a terénní program pro uživatele drog, Dům na půl cesty, program sociální prevence a vězeňské a aktivizační programy. Jedná se o registrované sociální služby, které v rámci protidrogové politiky Libereckého kraje pravidelně finančně podporuje i statutární město Liberec. Kvalitu služeb této neziskové organizace potvrzuje opakovaně získaná certifikace Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky ČR.

Dům na půl cesty obdržel 40 žádostí, z toho pracuje se 23 klienty. Program sociální prevence zahrnuje 119 klientů, z toho je 58 nových a počet navázaných kontaktů face to face je 387. K-centrum Liberec pracuje s 913 lidmi, z toho se 170 novými. Službu individuálního poradenství využilo 262 lidí. Terénní programy pro lidi ohrožené drogou pracují s 678 klienty a z toho s 305 novými. Službu individuálního poradenství využilo 244 klientů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Na Ústředním hřbitově vzniklo pietní místo pro nenarozené a zesnulé děti

21:10 Brno: Na Ústředním hřbitově vzniklo pietní místo pro nenarozené a zesnulé děti

S velmi těžkou životní situací se musí vyrovnávat rodiče, jimž zemřelo dosud nenarozené dítě. Brno j…