Liberec zabodoval v průzkumu Oživení. Má nejlepší zpravodaj a je velmi transparentní

31.12.2023 20:34 | Tisková zpráva
autor: PV

Výborného hodnocení dosáhlo severočeské město v projektu Transparentní Česko hned ve dvou kategoriích. Nezisková organizace Oživení podrobně v uplynulých dvou letech v rozsáhlém průzkumu zkoumala, nakolik transparentní je k občanům 100 největších měst v České republice. Experti organizace posuzovali čtyři klíčové oblasti.

Liberec zabodoval v průzkumu Oživení. Má nejlepší zpravodaj a je velmi transparentní
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

V kategorii Otevřenost samosprávy, kde odborníci z Oživení zkoumali především transparentnost jednotlivých orgánů, Liberec skončil druhý, v těsném závěsu za městem Písek. Třetí pozici obsadila Praha. Prvenství mu patří v kategorii Radniční periodika, kde experti posuzovali především vyváženost obsahu. Liberec přitom výrazně předstihl města Děčín, Prostějov a Přerov, která se dělí o druhé až čtvrté místo. Pátá skončila Olomouc.

Podle zástupců organizace Oživení si její právníci posvítili na úroveň transparentnosti samospráv 100 největších měst v naší zemi, přičemž aktuálně zveřejněný žebříček reflektuje data ze sledovaného období 2022/2023.

„Informování občanů o vnitřním dění ve městě považujeme za základ transparentního vládnutí, a to se značně liší město od města. Zákon dává městům laťku úrovně velmi nízko, standardy se značně liší. Chceme podpořit ta města, která jdou příkladem a dělají ´něco navíc´. Každé město je posuzováno na základě konkrétních ukazatelů transparentnosti, které nám umožňují získat objektivní pohled na úroveň a kvalitu současné praxe. Příklady lépe hodnocených měst i konkrétní doporučení mohou města inspirovat, a přispět tak ke zkvalitňování demokracie v ČR,“ komentují mimo jiné aktuálně zveřejněná data experti z Oživení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kladno: Dny města rozezní Sletiště

13:44 Kladno: Dny města rozezní Sletiště

Největší kladenský open air festival odstartuje druhý zářijový víkend! Oslavy města se už tradičně u…