Litoměřice: Kalich odhalil poselství, skrývané po staletí

11.05.2021 16:43

Tým odborníků vystoupal na věž Kalich v Litoměřicích, kde z její nejvyšší části odinstaloval tzv. makovici, skrývající poselství z 18. a 19. století. Stalo se tak díky rekonstrukci střešní krytiny věže, kolem které je v současné době postavené lešení.

Litoměřice: Kalich odhalil poselství, skrývané po staletí
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

„V makovici bývají zápisy z významných oprav či úprav samotného domu, zejména pokud se to týká střechy. Písemnosti, které jsme nalezli, byly datované k roku 1878, což nám dobře koresponduje s opravou věžičky, respektive jejím podezděním,“ uvedl doktor Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Listina z 22. října 1878 obsahuje ceník, kde je uvedena informace, kdo opravu prováděl, běžné ceny a je psaná kurentem. „Velmi často se v 19. století sepisoval seznam řemeslníků, který obsahoval datum narození, jejich působiště a další informace,“ dodal Kamil Podroužek.

Další objevená listina z roku 1818 je psaná česky, což historici považují za velmi zajímavé. Obsahuje například citaci: „Přijde doba, kdy i ten Kalich budete trpěti.“

Litoměřice

Nejstarší objevený zápis, psaný německy, je pravděpodobně již z 18. století. Kalich odhalil také dobové mince z roku 1878, a to groše a krejcary. Aktuálně jsou objevené listiny a mince předány Státnímu oblastnímu archivu v Litoměřicích. Ty prozkoumají odborníci, kteří je konzervují, naskenují a jejich kopie budou následně pravděpodobně vystaveny v chystané expozici na půdě Kalicha.

Revitalizace Kalicha probíhá již od minulého roku. Z vnitřních prostor, kde řemeslníci opravovali krovy, se přesunuli ven k opravě střešní krytiny. Dokončení revitalizace je plánováno na závěr tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: V příměstském lese vznikají tůně s odpočinkovou zónou

17:34 Šumperk: V příměstském lese vznikají tůně s odpočinkovou zónou

Šumperané budou mít již zanedlouho další možnost vyžití v příměstském rekreačním lese, konkrétně v p…