Litoměřice: Zástupci Evropské komise navštívili geotermální centrum

19. 5. 2019 20:27

Zástupci Evropské komise (EK) navštívili právě dokončené Centrum pro výzkum geotermální energie Ringen, které bude slavnostně otevřeno 4. června.

Litoměřice: Zástupci Evropské komise navštívili geotermální centrum
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice
reklama

Delegaci v čele s Jurajem Nociarem, vedoucím kabinetu místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče, přivítali starosta Ladislav Chlupáč společně s místostarostou Karlem Krejzou a profesorem Tomášem Fischerem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je zároveň ředitelem centra.

Juraj Nociar ocenil v rámci diskuse přínosy litoměřického projektu. Oproti jiným totiž neřeší jen problém Ústeckého kraje či Česka, ale může být aplikován i v jiných lokalitách Evropské unie s vhodnými geologickými podmínkami, kde řeší podobný problém - náhradu hnědého uhlí jako již nevyhovujícího zdroje vytápění.

Geotermální projekt, jehož nositelem je Univerzita Karlova, byl označen za velmi dobře připravený a má tedy šanci získat potřebné financování z evropských zdrojů. EU totiž hodlá podporovat strádající průmyslové regiony v době, kdy se bude snižovat objem těžby uhlí, a podporovat nové technologie pro výrobu energie.

Kromě Litoměřic navštívila delegace Evropské komise i uhelnou elektrárnu Prunéřov, která by za zhruba 20 let měla ukončit svou činnost, prohlédla si mostecké jezero, které je označováno za ukázku možného způsobu řešení zahlazování stop po těžbě, a další místa v kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco

10:46 Příbram: Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco

Sportovní zařízení města Příbram přichystalo pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu ve…