Loni se v Chebu rekordně třídilo

28.02.2020 9:14

Papíru, plastů, skla a bioodpadu se loni vytřídilo o 22 procent více než v roce 2018.

Loni se v Chebu rekordně třídilo
Foto: archiv města
Popisek: Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
reklama

V Chebu se loni vytřídilo rekordní množství odpadu. Konkrétně se jednalo o 624 tun papíru, 415 tun plastů, 336 tun skla a 3460 tun bioodpadu. Nárůst činil u těchto čtyř komodit v porovnání s rokem 2018 celkově 884 tun, tedy přes 22 %. V průběhu loňského roku se v Chebu navíc začaly nově separovat také kovové obaly. V kontejnerech jich skončily 2 tuny.

Město se snaží podmínky pro třídění neustále zlepšovat. Každoročně se především zvyšuje počet nádob na tříděný odpad, které jsou po městě rozmístěny. Cílem je, aby to k nim lidé měli co nejblíže. Všechny odborné studie se totiž jednoznačně shodují v tom, že míra třídění závisí zejména na donáškové vzdálenosti k barevným kontejnerům. Čím blíže je lidé mají, tím více třídí.

tabulka

Se zahušťováním sítě stanovišť s nádobami na tříděný odpad se bude pokračovat i v letošním roce. K dalšímu nárůstu třídění má vedle toho přispět také nový systém svozu odpadů v lokalitách s rodinnými domy, který je postupně zaváděn v průběhu letoška. Od rodinných domků se začíná zbytkový směsný odpad svážet pouze jednou za dva týdny. Jejich obyvatelé ale mohou zdarma dostat modré a žluté popelnice na papír a plasty, aby pro ně bylo třídění jednodušší. Díky tomu by jim měla kapacita černých popelnic bohatě stačit i při nižší frekvenci svozu.

Platby za ukládání zbytkového směsného odpadu na skládkách se mají v příštích letech dále výrazně zvyšovat. Jedinou cestou, jak náklady na svoz udržet „na uzdě“, je výrazné zvýšení podílu vytříděných složek odpadu. Směsného odpadu totiž ani přes rostoucí třídění zatím nikterak výrazně neubývá. Vloni se ho meziročně svezlo méně o 270 tun.

graf

graf

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třinec: Zaměstnance aktivně testujeme, první šli na řadu popeláři a cestáři

12:50 Třinec: Zaměstnance aktivně testujeme, první šli na řadu popeláři a cestáři

Skupina SMOLO se do testování na Covid-19 zapojila už minulý týden, kdy vyšetřením prošla většina za…