MHMP: V Ekocentru Prales se konaly dožínky

8. 9. 2017 8:31

První dožínky uspořádalo Ekocentrum Prales Lesů hl. m. Prahy otevřené na jaře letošního roku ve Kbelích. Zúčastnila se jich také radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková, hrála k nim cimbálová muzika Kyčera a slavnostní předávání věnce provedli ochotníci z čakovického sdružení Bílej Mlejn.

MHMP: V Ekocentru Prales se konaly dožínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

„Lesy zde založily novou krásnou tradici, doufám, že bude pokračovat i v dalších letech,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Pro návštěvníky byla otevřena stanoviště, která je provedla celým procesem pěstování a zpracovávání obilí, od přípravy půdy a získávání zrna přes mouku až k chutným plackám potíraným medem a povidly, případně česnekem. Některé práce si mohli návštěvníci sami vyzkoušet: Mlátili cepy, aby z klasů vyhnali obilná zrnka, na historickém fukaru obilí čistili a v ručním mlýnku nebo na takzvaném žernovu zrno mleli. Z připravené mouky hnětli a váleli staročeské placky, které pekli přímo nad ohněm.

Mohli shlédnout také výstavku historických nástrojů a předmětů používaných v tradičním zemědělství, jako je ruchadlo, jařmo nebo chomout a ukázku různých druhů obilovin i slaměných výrobků. Pro zručné byla nachystána slaměná dílna, v níž si mohli ozdoby ze slámy rovnou sami vyrobit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlasování k projektům Vylepšíme Hodonín společně skončilo

21:10 Hlasování k projektům Vylepšíme Hodonín společně skončilo

Až do konce listopadu měli lidé příležitost hlasovat k projektům, které občané navrhli v participati…