Mezinárodní Den bez aut na Národní: kroky Prahy v oblasti dopravy ke zdravějšímu městu

22.09.2016 21:17

Mezinárodní den bez aut 22. září je svátkem, jehož oslavou vrcholí aktivity Evropského týdne mobility. V Evropských metropolích vznikají v tento den nové pěší zóny, na kterých probíhají nejrůznější aktivity spojené s udržitelnou dopravou ve městech a veřejným prostorem.

Mezinárodní Den bez aut na Národní: kroky Prahy v oblasti dopravy ke zdravějšímu městu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Letošním tématem je „Chytrá mobilita. Silná ekonomika“. V Praze oslavy probíhají na Národní třídě, která je na 24 hodin věnována všem, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o dopravě ve městě nebo si užít příjemnou procházku v centru města bez motorových vozidel.

Nově vzniklá pěší zóna na Národní tak přirozeně navazuje na stávající pěší zónu v centru města a propojuje ji s vltavským nábřežím.

Využitý je také bohatý parter ulice. Do akce se zapojují nejen místní kavárny, ale také třeba i knihkupectví Academia, divadlo Viola nebo Muzeum Lega.

Svou činnost sem přišlo prezentovat 30 organizací, vytvořeny zde byly čtyři tematické oddechové zóny.

Součástí je také dánská výstava Město v pohybu o životě a dopravě v Kodani, kterou otevřel dánský velvyslanec Christian Hoppe.

Praha má dlouhodobě problém s kvalitou ovzduší. 90% těchto škodlivých emisí pochází z osobní automobilové dopravy.  Mluvit o chytré dopravě, znamená také uvědomit si následky svého chování.

„Každý z nás může svým chováním ovlivnit, jak bude vypadat město, ve kterém žije,“ řekl náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek a dodal: „Často stačí malé krůčky a drobná rozhodnutí každého z nás k tomu, abychom pomohli udělat město příjemnějším pro život“.

„Jedním z takových krůčků může být změna některých dopravních návyků, které si často ani neuvědomujeme, že je děláme,“ řekl Lukáš Eršil, koordinátor projektu Čistou Stopou Prahou. „Příkladem je třeba vypnutí motoru, když jsme zaparkovali,“ vysvětlil, když uváděl nový klip projektu Čistou stopou Prahou.

Praha vydala svou první mapu pro pěší, jejíž titulek hlásá „S chůzí jste vždy o krok napřed“. K tomu Sylva Švihelová, specialistka rozvoje dopravy hl. m. Prahy, doplňuje: „Chůze je ten nejpřirozenější způsob dopravy. Začlenit více chůze do svého života může téměř každý a pomůžete tak nejen dopravě, ale především svému zdraví.“

Svou část zodpovědnosti v dopravě nesou také firmy a organizace města, které využívají ke své činnosti velký vozový park. Ty byly dnes osloveny s výzvou, na základě které se mohou připojit k základním pravidlům šetrné dopravy.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Světýlka ve tmě. Ve čtvrtek vyběhněte se Světluškou

19:31 Brno: Světýlka ve tmě. Ve čtvrtek vyběhněte se Světluškou

Pěšky nebo běžky? To je podtitul již desátého ročníku Nočního běhu pro Světlušku. Ten se uskuteční j…