Náchod připravuje nové zázemí pro spolky

04.02.2020 8:38

Město Náchod již dlouho hledá vhodné zázemí pro náchodské spolky, tak aby bylo vhodným místem pro jejich činnost a hlavně setkávání.

Náchod připravuje nové zázemí pro spolky
Foto: Náchod
Popisek: Náchod
reklama

Stejně dlouho je diskutováno využití proluky v Hurdálkově ulici mezi Kinem Vesmír a budovou městské policie. Ne náhodou se oba tyto záměry potkaly a díky architektonické studii z pera kanceláře Tomáš Vymetálek Architects, s.r.o., z Hradce Králové, se narodilo velmi zajímavé řešení.

Jedná se o velmi lukrativní a dobře dostupnou lokalitu v centru města, která tímto získá plnohodnotné využití. Vedení náchodské radnice se rozhodlo v tomto místě vystavět spolkový dům, který ve městě chybí a po němž různé zájmové organizace volají již delší dobu. Své zázemí pro setkávání u příležitosti výročních schůzí, pořádání přednášek, školení atd., zde najdou v konferenčním sále pro cca 50 osob spolky, jako např. Ateliér malířů a grafiků, Český červený kříž, Svaz diabetiků, Fotoklub, Náchodská divadelní scéna a mnoho dalších. Vzniknout by zde mohly i výstavní prostory pro expozice významných náchodských rodáků - spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela, kteří si díky světovému věhlasu zaslouží uchování trvalého odkazu v Náchodě. Projekt počítá i s menšími ateliéry a klubovnami. Nedílnou součástí bude i zřízení nového výtahu ke stávající budově Kina Vesmír, který umožní bezbariérový přístup do všech podlaží a tím využití dalších prostor pro spolkovou činnost.

Náchod

Bonusem při využití této lokality je vytvoření příjemného malého náměstí s dominantním stromem, veřejným prostorem a lavičkami, čímž vznikne malebné zakoutí v samotném srdci Náchoda. Zároveň by mohla být vybudována veřejná pasáž, a to skrze spolkový dům do dvorního vnitrobloku, což by mohlo umožnit významné propojení Hurdálkovy ulice s ulicí Volovnice a podchodem pod tratí do ulice Raisovy.

V současné době v těchto místech stojí dům čp. 148, kde se narodil buditel a biskup Josef František Hurdálek. „Rádi bychom zachovali historickou stopu této budovy jako doklad původní architektury a urbanistické struktury města," vysvětlil místostarosta Jan Čtvrtečka.

„Jsme s kolegy navrhovaným řešením nadšeni. Kloubí v sobě smysluplné využití mimořádné lokality přímo v centru města, navíc s velmi citlivým splynutím se stávající zástavbou," uvedl starosta Jan Birke a dodal: „Do budoucna počítáme v těchto místech i s úpravou prostor pro důstojné zázemí městské policie."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Socha Chemika bude nově dohlížet u univerzitního kampusu

19:53 Pardubice: Socha Chemika bude nově dohlížet u univerzitního kampusu

Kovová plastika Chemika, která byla od roku 1978 umístěna na Palackého třídě, se přesune před Fakult…