Nový Bor: Hodiny na kostele Nanebevzetí Panny Marie dostanou nový stroj

22.05.2021 12:47

Na tři měsíce se odmlčí hodiny na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru. Firma Ing. Ivana Šmerdy, která se specializuje na opravy věžních hodin a jiných starožitných mechanismů, začala začátkem týdne demontovat hodinový stroj a nahradí jej zcela novým, plně elektrizovaným. Za revitalizaci město Nový Bor zaplatí 140 tisíc korun.

Nový Bor: Hodiny na kostele Nanebevzetí Panny Marie dostanou nový stroj
Foto: René Latko / novy-bor.cz
Popisek: Nový Bor

„Hodiny byly v posledních letech často poruchové, proto jsme se rozhodli o výměnu hodinového stroje.  Přítomnost věžních hodin ke koloritu města neodmyslitelně patří,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10207 lidí

Původní hodinový stroj s automatickým natahováním pochází ze 70. let minulého století. Skládá ze tří částí. V levé části se nachází bicí stroj, který odbíjí čtvrthodiny, na pravé straně pak druhý bicí stroj odbíjí celé hodiny. Uprostřed je „jící stroj“, který ukazuje čas.

Nově ho nahradí elektronicky řízený hodinový stroj, který je doplněný o další funkce. Kromě absolutní přesnosti na všech cifernících bude například automaticky přecházet na zimní a letní čas, automaticky se bude i spínat osvětlení ciferníků. Pokud dojde k výpadku elektrického proudu, hodiny se po obnovení dodávky samy nastaví na správný čas. Stroj bude mít rovněž ochranu proti zkratu, síťovému rušení a proti poruchám způsobeným atmosférickou elektřinou.

„Práce, které obnáší demontáž hodinových ručiček i samotného stroje a následnou výrobu a instalaci nového stroje, by měly být hotové v průběhu letošního července,“ doplnila Magdaléna Riedelová, správce památek města na novoborském městském úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Varnsdorf: V poliklinice je nová ordinace psychologie a psychoterapie

7:29 Varnsdorf: V poliklinice je nová ordinace psychologie a psychoterapie

Částkou 280 tisíc korun podpořilo město novou ordinaci ambulance klinické psychologie a psychoterapi…