„Jedná se o typickou rekreační oblast, která láká návštěvníky na krásnou přírodu a turistické atraktivity. Prácovní příležitosti zde určitě jsou, ale téměř výlučně v sektoru cestovního ruchu a služeb, navíc stále velmi sezónně. Je fakt, že kvůli zániku mnoha pracovních míst v posledních deseti letech odsud lidé za prací hodně odešli,“ uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk. Na druhou stranu sem ale v posledních letech nově kvůli klidu přicházejí lidé z měst, často podnikatelé. „Usadí se zde a často své on-line podnikání si přináší s sebou. Případně přichází s originálními službami, o kterých vědí, že městský člověk a turista vyhledává. Jako třeba originální rybolov, adrenalinové sporty, půjčovny, sdílenou ekonomiku," doplňuje.
Starostové lipenských obcí sem chtějí lákat především mladé rodiny s dětmi. Například obec Lipno nad Vltavou letos dokončí bytový dům s 12 ti bytovými jednotkami a novým zdravotnickým střediskem. „Podařilo se nám z Lipna vytvořit dobré místo pro život. K vyslovení této domněnky nás snad opravňuje rostoucí počet obyvatel, dětí a veliký zájem o trvalé bydlení v obci. Občané mohou využít maximum výhod s cestovním ruchem spojených. Kromě výhodného přímého užívání zázemí cestovního ruchu jako bazén, lyžování, sportovní hala a mnoho dalších jistě patří k výhodám i jedna z nejnižších cen nájemného za obecní byty v zemi, velmi příznivé bydlení pro seniory, ale i například jedna z nejnižších cen vodného a stočného,“ uvádí zdejší starosta Zdeněk Zídek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV