Olomouc: Inspirující Tampere, město hledá nápady a příklady dobré praxe

20.02.2020 16:03 | Zprávy
autor: PV

Nápady, zkušenosti i příklady toho, co jinde dobře funguje. Olomouc se díky partnerství s finským městem Tampere inspiruje na severu Evropy.

Olomouc: Inspirující Tampere, město hledá nápady a příklady dobré praxe
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Aktuální platformou pro sdílení informací se stala oblast chytrých řešení. Na konferenci Mindtrek s programem Smart Tampere měla zcela poprvé v historii své zastoupení i Olomouc. Lídrem delegace ve Finsku byl náměstek primátora Matouš Pelikán.

„Město je inspirující zejména kvůli jejich programu Smart Tampere, což je projekt strategického rozvoje města, který buduje udržitelný a inteligentní region, v němž je bytová výstavba a mobilita nastavena jako uhlíkově neutrální, a velký podíl služeb má digitalizovanou podobu,“ objasňuje náměstek primátora Matouš Pelikán. Tampere staví svůj smart program na třech pilířích; digitalizaci, udržitelném rozvoji a programech zaměřených na městský ekosystém.

„Zaměřují se na obnovu a růst podnikatelského prostředí, prostřednictvím start-upů lákají talentované lidi do města a vytvářejí k tomu atraktivní prostředí. To jim přináší kapitál, příliv pracovních sil a růst obyvatel. Pro nás je tu možná obdoba úzké spolupráce s Czechinvestem a jejich programy na posilování podnikatelského prostředí ve městě i širším regionu,“ uvažuje náměstek primátora Matouš Pelikán. Digitalizaci městského úřadu plánují v Tampere stihnout do roku 2025. „V tomhle ohledu Olomouc nemůže mít podobně smělé plány, nicméně elektronizace veřejné správy bude součástí chystaného Plánu pro chytrou Olomouc,“ doplnil náměstek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Děčín: Loni se vytřídilo více odpadu

16:46 Děčín: Loni se vytřídilo více odpadu

Rok po zavedení systému sběru tříděného odpadu Door to Door (D2D) hodnotí město jeho fungování pozit…