Olomouc: Město pátrá po ztracených sochách z barokního podstavce

01.12.2024 11:33 | Tisková zpráva
autor: PV

Vedle velkých oprav a náročných investic věnuje Olomouc pozornost také menším památkám místního významu. Jedním z takových příkladů je barokní podstavec po sousoší Ukřižovaného ve Slavoníně, který prošel letos na podzim zásadní proměnou. Práce na obnově památky však pokračují. Město se obrací na veřejnost s žádostí o informace týkající se osudu ztracených soch, které by v budoucnu měly být nahrazeny kopiemi.

Olomouc: Město pátrá po ztracených sochách z barokního podstavce
Foto: Olomouc.eu
Popisek: Olomoucká radnice

Barokní podstavec z roku 1865 byl v listopadu 2024 restaurován a přemístěn na nové místo. Nyní se nachází v ostrůvku veřejné zeleně na protější straně Machátovy ulice, kde získal nový betonový základ. Původní umístění u budovy autoservisu, v těsné blízkosti inženýrských sítí a vzrostlého stromu, bylo z hlediska ochrany památky nevyhovující.

Obnova podstavce Ukřižovaného

Pozornost si zaslouží především čelní reliéf podstavce, který zobrazuje nástroje Kristova utrpení – kopí, trnovou korunu, kladivo, důtky, hřeby, žebřík s provazem a tyč s houbou. Tato umělecky zpracovaná část, považovaná za nejhodnotnější, zůstala zázrakem nepoškozená. A to přesto, že památka utrpěla značné škody za válečných operací v květnu 1945, kdy se Slavonín dostal pod prudkou palbu sovětského dělostřelectva proti ustupujícím německým oddílům. Jako připomínka historických událostí byly po konzultaci s restaurátorem Ľubomírem Tesákem některé ze stop po střelbě ponechány viditelné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

EU

Já teda nevím, ale vy máte dojem, že nyní v EU vše neurčují jen státy jako Německo, Francie? Možná máme právo veta, ale k čemu nám je to dobré, když nám EU diktuje vše a čím dál víc má tendenci zasahovat i do soukromí lidí? Nebo to vše se děje, protože naší zástupci v EU jsou k ničemu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karviná: Klienti Denního centra služeb se zabydlují

16:09 Karviná: Klienti Denního centra služeb se zabydlují

Klienti Denního centra služeb už využívají nové prostory v Domu v Aleji, který v uplynulých měsících…