Olomouc: Mora slaví 200 let

28.10.2025 7:33 | Tisková zpráva
autor: PV

Ikonická značka Mora Moravia sice sídlí v Hlubočkách v místní části Mariánské Údolí, ale každý Olomoučan ji tak trochu považuje za „svoji“.

Olomouc: Mora slaví 200 let
Foto: Olomouc.eu
Popisek: Olomoucká radnice

Nejen proto, že olomouckému hokejovému klubu většina fanoušků neřekne jinak než Mora, ale možná i proto, že sporáky této značky se najdou ve většině olomouckých domácností. I z tohoto důvodu při pravidelných návštěvách s Okresní hospodářskou komorou zavítali zástupci rady města do závodu Mora Moravia.

Společnost, která v letošním roce slaví 200 let své existence, se zaměřuje na výrobu volně stojících sporáků. „Mora je nedílnou součástí regionu a síla značky je taková, že ji v Olomouci zná, bez nadsázky, téměř každý,“ vysvětlil ředitel Okresní hospodářské komory, proč pozval zástupce olomoucké radnice do Hluboček, přesněji do Mariánského Údolí. „Můžeme říct, že zde Mora sídlí už staletí a podílela se na rozvoji a výstavbě obce. A to se nemění ani v roce 2025. Podílíme se na benefičních koncertech, podporujeme místní akce a další aktivity,“ popsal vztah k obci ředitel Michal Žlebek.

Za dobu existence značky se v Mariánském Údolí vyrábělo téměř vše, co nesmělo chybět v českých a moravských domácnostech. Šlo o kamna, šicí stroje, mlýnky, pračky, lisy na ovoce, plynové kotle, ohřívače vody, sporáky a mnoho dalšího. Zlomovým okamžikem pro značku Mora byl rok 2005, kdy ji převzala slovinská společnost Gorenje. Tím se Mora začlenila do mezinárodní skupiny, která od roku 2018 spadá pod koncern Hisense.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Dostali jsme certifikát prosperity

16:46 Aš: Dostali jsme certifikát prosperity

Město Aš získalo za rok 2025 velmi vysoké hodnocení finanční stability od společnosti CRIF – Czech C…