Ostrava: Kontejnery na sběr jedlých tuků a olejů jsou v celém městě

11.12.2020 12:03 | Zprávy
autor: PV

Nádoby na sběr použitých jedlých olejů a tuků byly rozvezeny po celé Ostravě s cílem snížit množství olejů, vypouštěných domácnostmi do kanalizace nebo vyhazovaných do směsného odpadu, který pak končí na skládce. Rozhodnutí o umístění dalších kontejnerů podpořily výsledky pilotního projektu, který od letošního září probíhal v Porubě a Třebovicích.

Ostrava: Kontejnery na sběr jedlých tuků a olejů jsou v celém městě
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

„Po Ostravě je nyní umístěno 300 nádob, každá o objemu 240 litrů. Jedna nádoba tak připadne na tisíc občanů. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, s tímto počtem by se mělo ročně zachytit 80 až 90 tun jedlých olejů a tuků, které by jinak skončily v odpadu nebo hůře přímo v kanalizaci, která se jimi zanese a hrozí její poškození," řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Město přitom tato aktivita nic nestojí, smluvní firma provádí umístění kontejnerů, svoz olejů a zajištění pořádku kolem sběrných nádob zcela zdarma. Benefitem pro ni je právě sesbíraný olej a tuk, který dále zpracovává a získává z něj cennou druhotnou surovinu.

Pilotní projekt, který se letos v září spustil v Porubě a Třebovicích, prokázal, že umístění kontejnerů na použitý olej má smysl. Nejprve bylo rozmístěno 32 kontejnerů v Porubě a Třebovicích, v říjnu pak dalších 30 právě v Porubě. Za 3 měsíce se podařilo svézt 2176 kilogramů olejů a tuků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.