Ostrava: Podpora talentovaných dětí

10.03.2018 17:08

V Ostravě se ve dnech 8. a 9. března konala konference Talent management 2018. Skutečnost, že se konference konala právě v Ostravě, je symbolická. Tak rozsáhlá podpora, jakou poskytuje Ostrava nadaným dětem a studentům, nemá v celé České republice obdobu.

Ostrava: Podpora talentovaných dětí
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

V současném školském systému, kdy je kladen velký důraz na to, aby se horší žáci dostali alespoň a průměrnou úroveň, se může stát, že nadané děti klesnou do průměru. Město Ostrava se z tohoto důvodu rozhodlo, že bude podporovat talentované děti a studenty. Původně město poskytovalo nadaným studentům stipendium, které k dnešnímu dni obdrželo již 227 studentů. ¨

V roce 2016 Ostrava vyhlásila první ročník Programu na poskytování peněžních prostředků na vzdělávání a talentmanagement.

„Těší mne, Jsem rád, že se kvalita těchto projektů výrazně zvedá. V letošním roce máme alokováno 40 milionů korun, a pokud bude zájem větší, jsme připraveni do programů přidat další finance,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Ostrava poskytla za tři roky na programy věnované talentovaným dětem již 130 milionů korun.

„V populaci jsou dvě až tři procenta nadaných děti, které se prosadí samy. Avšak výzkumy uvádějí, že kdyby všechny děti měly potřebné podmínky pro svůj rozvoj, pětina až čtvrtina z nich by dokázala vyniknout v nějaké oblasti,“ zdůraznil náměstek primátora pro školství Vladimír Cigánek.

Snahou města je propojit stupně vzdělávání a zavést databázi talentů, aby již při přechodu z mateřské do základny školy bylo jasné, že se jedná o talentované děti a že se na ně má škola soustředit. Podobně chce město pohlídat přestupy žáků ze základní na střední školu a posléze i na vysokou školu. Město se rovněž zaměřuje na propojení výuky s praxí a programy se rozšíří tak, aby školy mohly potřebné odborníky zaplatit.

Na konferenci Konference Talent management se setkali odborníci z České a Slovenské republiky, kteří si vyměnili zkušenosti z práce s talentovanými dětmi. Během dvoudenní konference se konaly desítky přednášek, prezentací, diskuzí a workshopů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Anketa rozhodne o jménu nového parku v Okružní ulici

11:11 Prostějov: Anketa rozhodne o jménu nového parku v Okružní ulici

Radní se shodli na vyhlášení ankety, z níž vzejde pojmenování nového parku v Okružní ulici.