Ostrava: Rozsudek odblokuje rozvoj náměstí Edvarda Beneše

26.03.2019 17:58 | Zprávy
autor: PV

Letitý soudní spor Ostravy s akciovou společností Amádeus Real definitivně skončil. Nejvyšší soud zamítl dovolání developera na náhradu škody více než 1,5 miliardy korun za údajně zmařený projekt na dostavbu námětí E. Beneše. Verdikt odblokoval možnosti rozvoje lokality.

Ostrava: Rozsudek odblokuje rozvoj náměstí Edvarda Beneše
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Společnost Amádeus Real přišla v roce 2010 s projektem obchodního centra, které chtěla postavit na volných pozemcích na náměstí Edvarda Beneše a propojit jej s bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia, přičemž nejstarší budovu komplexu chtěla zbourat. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz měl k projektu připomínky kvůli změnám v původním projektu. Z tohoto důvodu obvod v roce 2012 odmítl umístění stavby. Developerská firma proto nedostala územní rozhodnutí a v roce 2012 odstoupila od smlouvy. O rok později zažalovala město o 1,5 miliardy za zmařenou investici. Okresní soud dal za pravdu developerovi, avšak odvolací krajský soud žalobu v plném rozsahu jako bezdůvodnou zamítl.

Rozsudkem Krajského soudu tak v říjnu 2017 skončilo řízení před obecnými soudy. Krajský soud ve svém ústním odůvodnění konstatoval, že odstoupení od smlouvy provedené společností Amádeus Real není platné a původně uzavřená kupní smlouva nadále trvá. Soud také konstatoval, že statutární město Ostrava se nedopustilo žádného protiprávního jednání a naopak to byl žalobce, kdo své povinnosti řádně nesplnil. Následovalo dovolání developera k Nejvyššímu soudu, které skončilo definitivně ve prospěch města Ostravy. Rozhodnutí Nejvyššího soudu, vyhlášené ve čtvrtek 21. března 2019 na úřední desce, znamená také to, že Amádeus Real zaplatí městu náklady dovolacího řízení 818 928 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

22:41 Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

Na Krásné louce u Jizery se ve dnech 22. a 23. června uskutečnil druhý ročník preventivní akce Bezpe…