Ostrava: Soukromá škola AVE Art zrekonstruovala unikátní studentskou kovárnu

06.09.2019 16:59

Studentskou kovárnu v Ostravě - Vítkovicích po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřela v pátek 6. září Soukromá střední umělecká škola a Základní umělecká škola AVE Art. Objekt se nachází v průmyslovém areálu Vítkovice Steel a jako kovárna slouží nepřetržitě už od roku 1930. Jde o naprostý unikát nejen v Evropě, ale pravděpodobně i ve světě.

Ostrava: Soukromá škola AVE Art zrekonstruovala unikátní studentskou kovárnu
Foto: worldwide.com
Popisek: Ostrava, ilustrační foto

Budoucí umělečtí kováři nyní budou mít možnost využít nejen klasických historický pecí, či těžkých bucharů, ale také zcela moderního strojního vybavení, jako jsou pásová pila, zakružovačka profilů, pískovací box, sloupová vrtačka, plazmová řezačka, nebo svařovací invertor. 

K nákupu kovárny a její následné rekonstrukci využila škola evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši více jak 5 milionů korun. Příspěvek pokryl 85 procent nákladů, zbytek škola hradila ze svých prostředků.

„Máme novou podlahu i osvětlení a také vytápění infrazářiči, natřeli jsme střechu, zrekonstruovali jsme sociální zařízení a vybudovali novou učebnu. Vedle strojního vybavení určeného přímo pro výuku jsme koupili také průmyslový vysavač a odsávačku. Náklady na samotnou rekonstrukci a pořízení vybavení činily přes 2 miliony korun,“ prozradil Jaroslav Prokop, ředitel školy s už osmnáctiletou tradicí.  

Někdejší kovárna v historickém závodu 2 Vítkovických železáren začala v roce 1951 sloužit pro praxi učňů z vítkovického učiliště v Ostravě – Hrabůvce. Ti měli v budově své zázemí až do roku 2006. Souběžně měla objekt od roku 2002 v částečném pronájmu škola AVE Art pro výuku žáků maturitního oboru umělecký kovář. Od roku 2008 v něm organizuje také rekvalifikační kurzy, na něž přijíždějí zájemci z celé republiky, protože jde o jediné tři sta hodinové kurzy v oboru umělecký kovář v Česku. Budovu škola koupila v roce 2017, její rekonstrukci zahájila loni v listopadu.  

„S opravami unikátního objektu jsme ale ještě neskončili. Z vlastních prostředků jsme kompletně vyměnili elektrorozvody, rekonstruovat chceme také zadní část budovy, na kterou se zatím nedostalo. V jedné z místností v nejbližší době vybudujeme minislévárnu,“ doplnil ředitel Prokop.

Studentskou kovárnu ocenil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. „Kovařina v minulosti patřívala k nejdůležitějším oborům lidské činnosti. Jsem přesvědčený, že umělecké kovářství, které na toto původní řemeslo navazuje, je významným držitelem tradic našich předků. Obor umělecké kovářství se v našem regionu vyučuje pouze na soukromé škole Ave Art a je skvělé, že se jejímu vedení podařilo pro výuku zajistit novou kovárnu s kompletním vybavením,“ řekl náměstek pro školství Folwarczny.

Na práci v nově rekonstruovaných prostorách už se těší učitel odborných předmětů školy AVE art a její někdejší absolvent Lukáš Dvorský. Učit budoucí umělecké kováře začal před čtyřmi lety krátce poté, co vystudoval sochařství na Ostravské univerzitě. „Současné vybavení kovárny je pro naše studenty obrovskou výhodou. Mohou využít těžké buchary, což jim umožní zpracovávat velkou hmotu, zacházet s ocelí jako s plastickým materiálem a dostat z ní co nejvíce. Tedy nejen vytvářet nějaké ornamenty z ocelových prutů. Takovou příležitost nabízí málokterá škola. V provoze je také dostatečný prostor pro kompletování monumentálnějších děl, třeba skupinových prací celého ročníku. V interiéru můžeme vytvářet plastiky až o velikosti základny 2 x 2 metrů a po úpravě místa i větší. Zároveň ale budou mít žáci příležitost naučit se pracovat se zcela moderními zařízení, například svařovat metodou TIG nebo dělit materiál nejen kotoučovou bruskou, ale třeba také plazmovou řezačkou. Takové dovednosti zvýší jejich cenu na pracovním trhu,“ konstatoval Lukáš Dvorský.

Žáci oboru umělecký kovář ze školy AVE Art mají za sebou už řadu úspěchů. Například na Hefaistonu obsadili v kategorii volné tvorby a komorní plastiky loni první a předloni dokonce první, druhé i třetí místo. Lukáš Dvorský vytvořil v kovárně v roce 2010 památník Holokaustu s názvem Memento, který stojí v Lipníku nad Bečvou. Nejznámější sochou ze zdejší dílny je Pocta hornictví umístěná před ostravským hlavním nádražím. V roce 2013 ji na Sympoziu prostorových forem, které škola pořádá, zhotovili milostovičtí kováři ve spolupráci s žáky AVE Art. Aktuálně v kovárně současní studenti i absolventi školy dokončují slona, slůně a velblouda pro Kovo ZOO u Uherského Hradiště. Všechny tři sochy by měly být hotové v polovině září. 

Obor umělecký kovář škola založila v roce 2002, od té doby ho absolvovalo 48 žáků. Rekvalifikačními kurzy úspěšně prošla dvacítka nových uměleckých kovářů z celé České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Rekonstrukce radnice je ve finále, brzy začne znovu růst i radniční věž

15:53 Olomouc: Rekonstrukce radnice je ve finále, brzy začne znovu růst i radniční věž

Nejdůležitějšími etapami prošla letos rekonstrukce pláště radnice a dřevěné konstrukce radniční věže…