Ostrava: V Hrabové se bude stavět nová cyklostezka

21.01.2020 13:59

V ulici Na Rovince v městském obvodu Hrabová se bude stavět nová cyklostezka. Propojí stávající trasy pro cyklisty v ulicích Podnikatelské a Krmelínské. Nový úsek zvýší jejich bezpečnost, cyklisté už nebudou nuceni využívat komunikace s velkým podílem kamionové dopravy.

Ostrava: V Hrabové se bude stavět nová cyklostezka
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Stavět se začne nejpozději letos na podzim. Do té doby bude ukončena projektová příprava.

Stavba nové cyklistické stezky vznikne také díky společensky odpovědnému přístupu společnosti Tesco, která městu umožní provést stavbu cyklostezky na svých pozemcích za velmi výhodných podmínek. Odhadovaná tržní cena pozemků, které by jinak bylo potřeba pro stavbu vykoupit, činí téměř 4 miliony korun. Namísto toho město zaplatí společnosti Tesco pouze jednorázovou platbu 3 tisíce korun za nájem pozemku po dobu výstavby bez dalšího plnění. Město Ostrava se společností již podepsalo smlouvu, která cenu za nájem i další využití pozemku stvrzuje.

„Naší snahou je síť cyklostezek v Ostravě a nejbližším okolí dále rozšiřovat a vzájemně propojovat, aby cyklisté jezdili přednostně po bezpečných stezkách a ne silnicích s hustým automobilovým provozem. Nově budované trasy slouží nejen k projížďkám, ale především k podpoře cyklodopravy jako zdravé a ekologické formy každodenních přesunů do zaměstnání a dalších aktivit. Těch, kteří volí kolo jako alternativní dopravní prostředek, je v Ostravě čím dál více. Těší nás, že v tomto případě k vybudování cyklostezky pomůže i vstřícnost řetězce Tesco. Jde o příklad výborné spolupráce soukromé komerční sféry a města, která má přidanou hodnotu pro obyvatele i návštěvníky Ostravy," řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Nový úsek bude dlouhý 1 570 metrů, široký většinou 2,5 metru. V místě s vyšší intenzitou chodců to budou 4 metry, protože stezka tam bude dělená na část pro pěší a cyklisty. Stavba nijak nenaruší krajinu, bude nutné vykácet jediný strom – katalpu vejčitou o průměru 38 centimetrů a výšce 2,5 metru. Jedná se o dřevinu, která není v dobré zdravotní kondici.

„Dlouhodobá spolupráce s místní samosprávou a komunitami je jednou z priorit našeho podnikání. Chceme být dobrým sousedem a vítáme každou příležitost, jak podpořit dění v regionu. Věříme, že se Ostraváci již brzy budou prohánět po nové cyklostezce, k jejíž úspěšné realizaci jsme dopomohli," řekl Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.

Cyklistickou stezku podle projektu společnosti HaskoningDHV Czech Republic bude stavět vítěz veřejné zakázky, kterou vyhlásí město. Předpokládaná cena nového úseku se bude pohybovat kolem 10 milionů korun. Součástí stavby bude úprava chodníků, vozovky a manipulačních ploch, sítí a vegetace. Budou se upravovat některé protihlukové stěny, vystavěny, případně přeloženy budou sloupy veřejného osvětlení. Práce začnou letos, ukončeny budou v příštím roce.

V Ostravě je aktuálně 259 kilometrů stezek pro cyklisty. Vloni bylo dokončeno 3,6 kilometru nových tras za necelých 23 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Město připravilo na radnici výstavy předních českých výtvarníků

18:11 Plzeň: Město připravilo na radnici výstavy předních českých výtvarníků

Město Plzeň pro letošní rok připravilo novinku v podobě většího množství výstav předních českých výt…