Ostrava: Velké dechové orchestry zahrají již podevatenácté

12.05.2019 18:01 | Zprávy
autor: PV

V pátek 31. května a v sobotu 1. června 2019 se v Domě kultury města Ostravy koná XIX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2019.

Ostrava: Velké dechové orchestry zahrají již podevatenácté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Ostravu

Letošního v pořadí již devatenáctého ročníku tohoto hudebního klání se zúčastní celkem osm velkých dechových orchestrů, punc mezinárodní účasti dodá soutěži orchestr z Polska. Devátým mimosoutěžním účastníkem bude Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který se představí Slavnostním koncertem před vyhlášením vítězů.

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru našich velkých dechových orchestrů a podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících orchestrů bude sledovat tříčlenná porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou zařazeny do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Cenu pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkového nejvyššího počtu bodů. V minulosti se to podařilo, a to dokonce hned dvakrát po sobě, Symfonickému dechovému orchestru Májovák z Karviné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šumperk: Partnerství měst žije

13:44 Šumperk: Partnerství měst žije

Partnerská města nejsou jen formální dohody uložené v šanonech radnic. Skutečný smysl partnerství se…