Otrokovice: Autovraky se pomalu daří z města odstraňovat

20.08.2020 20:51

Jedním z nejčastějších podnětů obyvatel Otrokovic směrem k radnici jsou upozornění na autovraky, které zabírají místa na parkovištích a hyzdí naše město. Jejich odstranění ale není tak jednoduchou záležitostí, jak se často lidé domnívají. Otrokovická radnice se na tuto problematiku stále více zaměřuje.

Otrokovice: Autovraky se pomalu daří z města odstraňovat
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice
reklama

Za autovrak bylo dříve z hlediska zákona považováno pouze vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla. Do této definice se auta, kterým nechybí motor nebo všechny čtyři kola prostě nevešly. Nestačí, aby vozidlo mělo rozbitá okna, prázdné pneumatiky a neuzamčené dveře.

Podle nové úpravy zákona o pozemních komunikacích může vlastník pozemní komunikace řešit i automobily, které mají více než 6 měsíců propadlou technickou prohlídku.

Majitele vozidla musí vlastník komunikace vyzvat k odstranění vozidla. Pokud majitel do 2 měsíců nenapraví stav a nereaguje, může vlastník komunikace auto odtáhnout na vhodné místo.

Majitel je informován, kde se jeho vůz nachází a je vyzván, aby si ho do 3 měsíců vyzvedl. Pokud tak neučiní, rozhodne silniční správní úřad na návrh vlastníka pozemní komunikace o povolení prodeje silničního vozidla ve veřejné dražbě (od vydražené ceny se odečtou náklady spojené s odstraněním vozidla z pozemní komunikace), případně přímo o zešrotování na náklady vlastníka vozu.

„Do konce srpna zkontrolujeme všechny automobily, jejichž majitelům jsme zaslali výzvu k odstranění. Jedná se především o vozidla, která mají více než šest měsíců propadlou technickou kontrolu. Někteří majitelé nám přislíbili, že vozidlo odstraní, ale někteří vůbec nereagovali,“ uvedla Zuzana Hlaváčová z odboru majetko-právního, která má tuto problematiku v kompetenci.

„Věřím, že se povede majitele přesvědčit, aby tato vozidla odstranili z našich společných parkovišť. Pokud naši výzvu ve vymezeném termínu nebudou akceptovat, jsme připraveni vytvořit místo, kam auta odtáhneme, a pokud si je ve stanovené lhůtě nevyzvednou, budeme dále postupovat podle zákona,“ uvedla starostka města Hana Večerková.

Snahou radnice je přimět majitele nepojízdných vozidel k jejich odstranění. „Nechceme, aby nám zbytečně autovraky blokovaly parkoviště na sídlištích nebo znečišťovaly město na jiných veřejných prostranstvích. Jedná se tak o další krok k zajištění přívětivějšího a pěknějšího města,“ uzavřela starostka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Město Český Krumlov podporuje rodinnou politiku

15:52 Město Český Krumlov podporuje rodinnou politiku

Město Český Krumlov intenzivně pracuje na zpracování Koncepce rodinné politiky 2021+. Koncepce se st…