Otrokovice pomáhají súdánské vesnici Wad Ben Naga

28.09.2012 16:21 | Zprávy

O krůček blíž k pitné vodě je díky podpoře města Otrokovice súdánská vesnička Wad Ben Naga. Loni otrokovická radnice poslala do Afriky padesát tisíc korun na vybudování studny a vybavení škol, letos v podpoře pokračuje poskytnutím stotisícové částky.

Otrokovice pomáhají súdánské vesnici Wad Ben Naga
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice

Město Otrokovice uzavřelo se súdánskou vesnicí Wad Ben Naga memorandum o spolupráci v oblasti školské, kulturní a humanitární v letech 2011 až 2014. Jedním z prvních bodů spolupráce mělo být přivedení pitné vody do vesnice pomocí vybudování studny. V návaznosti na provedené geologické průzkumy to však nebylo možné. „Na základě informací od koordinátora pomoci Pavla Onderky, který je na místě s archeologickou expedicí, jsme zvažovali vhodné alternativy. Jako nejlepší se jevila možnost použít za zdroj vody řeku Nil s tím, že finance budou využity na zakoupení filtrů pro čerpací sestavu, která má přivádět vodu z Nilu do klíčové oblasti vesnice, kde se nacházejí školy a nemocnice,“ přiblížil starosta města Otrokovice Jaroslav Budek. Pitná voda je pro tamní obyvatele velmi ceněnou komoditou, a tak se sami také aktivně zapojili do přípravy projektu budováním příkopů pro uložení vodovodního řadu. Tato oblast ale není jediná, kde otrokovická radnice pomáhá. „Jedním z důležitých aspektů spolupráce je přenos zkušeností na školní mládež. Žáci již několikrát měli možnost absolvovat poutavé besedy s ředitelkou základní školy v Súdánu paní Thuirou Salih Mohamed Adam, honorárním konzulem Súdánské republiky v ČR Petrem Pelikánem a vedoucím oddělení pravěku a starověku Středního Východu a Afriky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Pavlem Onderkou. Společně dětem prostřednictvím přednášek, fotografií, výstav i praktických ukázek činností představovali každodenní život v Súdánu. Tímto způsobem chceme působit na hodnoty dětí a přirozenou cestou je vést k poznávání odlišných kultur a zdůrazňovat, že život v Evropě není srovnatelný s Afrikou,“ uvedl otrokovický starosta. Žáci měli k dispozici mnoho afrických předmětů a hudebních nástrojů, které si mohli osahat a vyzkoušet. Velkou pozornost vzbudila příprava kávy včetně jejího pražení a ochutnávky, ale také psaní na dřevěnou tabulku rákosovým „perem“ a inkoustem z popele, sádla a vody, přesně tak, jak to dělají děti v Africe. Podobnou možnost měli také občané a návštěvníci města v polovině letošního roku, kdy na náměstí a v Otrokovické BESEDĚ probíhal „Súdánský den“. Lidé mohli ochutnat čerstvě praženou kávu, ibiškový čaj, cizrnové placky i červenou čočku, vše upravené „po súdánsku“. „Naproti tomu jsou ve Wad Ben Naga školy, jejichž vybavení je horší než nedostatečné. Proto část peněz, které poskytujeme, je určena na dovybavení dívčí a chlapecké školy židlemi, stoly i učebními pomůckami,“ dodal starosta Jaroslav Budek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: otrokovice.cz

Filip Turek byl položen dotaz

kandidatura

Europoslancem jste se stal teprve nedávno a už kandidujete jinam? Nemyslíte, že když vám lidi dali důvěru, že byste se měl nejdříve předvést a ne pendlovat sem - tam? O co vám vlastně jde?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdlant: Rekonstrukce sociálního zázemí v ZŠ Purkyňova zahájena

22:11 Frýdlant: Rekonstrukce sociálního zázemí v ZŠ Purkyňova zahájena

V areálu Základní školy Purkyňova byla zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce sociálního zázemí, kte…