Pardubice: Do sběru bioodpadu se už zapojily 4000 domácností

20.06.2021 11:20

Počet domácností, které si na seznam tříděných komodit přidaly také recyklaci bioodpadu, v Pardubicích pořád stoupá a město tak mohlo tento týden ocenit dalšího, již čtyřtisícího jubilanta, respektive jubilantku. Stala se jí Dagmar Šlégrová z městské části Jesničánky, na kterou čekala cena v podobě poukazu na 2 tuny dražkovického kompostu a další drobnosti.

Pardubice: Do sběru bioodpadu se už zapojily 4000 domácností
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Už mi přestalo vyhovovat jezdit s bioodpadem do sběrného dvora, mít popelnici na bioodpad přímo u domu je pro nás pohodlnější. Když jsem o hnědou nádobu žádala, ani jsem netušila, že je tu možnost nějaké výhry, velmi mě to překvapilo a samozřejmě zároveň potěšilo,“ podotýká s úsměvem čtyřtisící účastnice sběru bioodpadu Dagmar Šlégrová s tím, že část darovaného kompostu rozdělí mezi své sousedy.

Radnice se navíc postupně snaží rozšířit sběr bioodpadu i na další místa ve městě. „Jsem rád, že se projekt zaměřený na recyklaci biologicky rozložitelného odpadu uchytil a počet zájemců stále stoupá. Jen za loňský rok byly od účastníků vytříděny zhruba dva tisíce tun bioodpadu, který je dále zpracováván v dražkovické kompostárně. Město se ve spolupráci se Službami města Pardubic navíc snaží projekt rozšířit ze zástavby rodinných domů také do sídlištní zástavby, v současné době se hnědé kontejnery nacházejí na sídlištích na Dubině a Slovanech,“ dodává náměstek primátora zodpovědný za oblast životního prostředí Jan Nadrchal.

Kontejnery na ukládání bioodpadu město zájemcům zapůjčuje bezplatně, přičemž svoz těchto popelnic každou domácnost vyjde na 300 korun ročně. Zbylé „dvě třetiny“ nákladů pak hradí město, jež letos dotuje svoz bioodpadu částkou téměř 4,5 milionu korun. Sběr zeleného odpadu navíc účastníkům projektu nabízí bonus v podobě 50 kilogramů kompostu, které si mohou zdarma odvézt z dražkovické kompostárny. Právě zde totiž vytříděný biologický odpad končí, aby následně posloužil k dalšímu využití. „Svoz bioodpadu od rodinných domků se velmi osvědčil. Jedná se o kvalitní zdroj suroviny pro výrobu kompostu, který i díky tomu byl v minulosti opakovaně oceněn titulem Kompost roku. Všichni, kteří se zapojí do svozu biologicky rozložitelného odpadu, přispívají k plnění podmínek stanovených novým zákonem o odpadech a zejména ke snížení podílu odpadu ukládaného na skládku,“ uvádí Aleš Kopecký, místopředseda představenstva společnosti Služby města Pardubic. „O kompost je dlouhodobě vysoký zájem, který v tuto chvíli nejsme schopni uspokojit. Již nyní máme zájemce o kompost, který bude k dispozici koncem srpna,“ doplňuje Jiří Strouhal, výkonný ředitel dceřiné společnosti SmP – Odpady.

Projekt separace bioodpadu Pardubice zahájily již v roce 2007 a kromě domácností jsou do něho zapojeny také pardubické mateřské a základní školy zřizované městem. Mimo to, mohou zdarma obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad odkládat i na devíti separačních dvorech. Zájemci, kteří hnědý kontejner ještě nemají a rádi by si o něj zažádali, tak mohou učinit na webu města.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

7:17 Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

Od neděle 10. prosince nás čeká v rámci hromadné dopravy několik významných změn. Upraveny jsou názv…