Pardubice: Restaurátoři opravují mariánské sousoší

13.08.2011 15:47

Odborná firma začala v těchto dnech s opravou soklu, balustrády, podstavců pod sochami, rohových plastik lvů a nárožních volutových podstavců a středových polí s kartušemi na mariánském sousoší morového sloupu na Pernštýnském náměstí.

Pardubice: Restaurátoři opravují mariánské sousoší

Do konce září odstraní nejzávažnější poškození z těchto částí památky. Práce přijdou na více než 200.000 korun, celková rekonstrukce, kterou by památka potřebovala, by stála miliony. Ty však město v rozpočtu nemá, proto zvolilo cestu postupných oprav.

„V této spodní části morového sloupu se objevují nejzávažnější poškození - trhliny v pískovci, uvolňující se části kamene. To je třeba opravit dřív, než se nám dominanta náměstí začne rozpadat," konstatovala Alena Blažková z pardubického magistrátu, která má městské památky v péči. Opravy se zároveň dočká socha svatého Norberta, kterému se před několika měsíci pokusili neznámí vandalové sebrat berlu. „Na štěstí sochu příliš neponičili a berlu neodnesli," dodala Blažková.

 

Barokní, šest metrů vysoký morový sloup, na jehož vrcholku stojí na srpku měsíce socha Panny Marie, byl na Pernštýnském náměstí vztyčen v roce 1695. V letech 1773 až 1777 toto dílo neznámého italského umělce výrazně upravil pardubický sochař a řezbář Jakub Teplý. Štíhlý sloup umístil na vyšší podstavec a vytvořil kolem něj balustrádu s osmi sochami světců. K patě sloupu postavil sochy sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Norberta a sv. Vojtěcha, na balustrádu pak sochy sv. Ivana, sv. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa a sv. Josefa. Rohy balustrády zdobí skulptury ležících lvů s korunkami, boky plastické znaky svatováclavské orlice, dvouhlavé rakouské orlice, českého lva a města Pardubic.

 

Morový (mariánský) sloup byl v posledních desetiletích několikrát opravován, v roce 1994 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, poslední velká restaurace památky v roce 2003 přišla na tři čtvrtě milionu korun a z poloviny na ni přispěl stát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Břeclav: Popelnice na BIO do každého rodinného domu

21:49 Břeclav: Popelnice na BIO do každého rodinného domu

Břeclav začne vydávat občanům popelnice na bioodpad. Od úterý 18. ledna 2022 si mohou občané z břecl…